| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | FSQC3430 |
| Additional Information | Used On APJ/NPJ Arktite Plug; Application Wet Location; Includes 3-Pole Switch |
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Ind Facilities & Factories - Facility: Power Distribution and Control |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Arktite[R] |
| Catalog Number | FSQC3430 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51500 |
| Commodity Description | Pin & Sleeve Devices |
| Constructional Feature | Dust-Ignitionproof, Explosionproof, Raintight |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 30 Ampere |
| DDCATEGORY | 576 |
| Dimensions | 4.7500 IN X 5.7500 IN X 10.0000 IN |
| Directory | CIS |
| Door Type | Spring Door |
| Enclosure | Class I Div 1 and 2 Group B C D, Class II Div 1 and 2 Group F G, Class III, NEMA EEMAC 3/7B/7C/7D/9F/9G/12 |
| Families | 576 |
| Family Description | Pin & Sleeve Devices |
| Grounding Style | Extra Pole |
| Hub Type | 1 Inch Through Feed |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | Krydon |
| InvoiceDescription | 30A 3W4P 3P SWT DF INTLCK RCP THRU HUB 1;3W-4P RCPT |
| Item Number | 41735 |
| Long Description | RECEPTACLE, INTERLOCKED TYPE; COPPER FREE ALUMINUM ENCLOSURE/COVER/SPRING DOOR, KRYDON INSULATOR, BRASS CONTACT MATERIAL; 3 WIRE(S); CLASS I DIV 1 AND 2 GROUP B C D, CLASS II DIV 1 AND 2 GROUP F G, CLASS III, NEMA EEMAC 3/7B/7C/7D/9F/9G/12 ENCLOSURE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Copper Free Aluminum Enclosure/Cover/Spring Door, Krydon Insulator, Brass Contact |
| Material Quality | Copper-free Aluminum |
| Model | FSQC |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 4 |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Description | 3W-4P RCPT |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical receptacles |
| ProductLine | CRS-H |
| Special Features | With Spring Door, 1 In Hub, NEMA/EEMAC 3/7B/7C/7D/9F/9G/12 Enclosure |
| Standard | UL 1010, CSA C22.2, CUL C22.2 |
| Type | Interlocked receptacle with switch;Interlocked |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78227441735 |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS INDUSTRIAL |
| Vendor Number | 782274 |
| Vendor Short Name | CRS-H |
| Voltage Rating | 120/240/480/600 V |
| Width | 5.75 in |