| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | LB888 |
| Access Opening | Back |
| Additional Information | Enclosure Rating NEMA 3R/12; Application Non-Hazardous Location; Applicable Standard Federal Specification WC-586D, NEC/CEC |
| Application | Ind Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Approval | UL 514B/50E, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Condulet[R] |
| Catalog Number | LB888 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25110 |
| Commodity Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LB |
| CountryOfOrigin | US |
| Cover Type | Electrogalvanized Aluminum Acrylic Painted Feraloy Iron Alloy, Stainless Steel Cover Screw |
| DDCATEGORY | 549 |
| Dimensions | 13.9400 IN X 5.0000 IN X 6.5000 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 549 |
| Family Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Electrogalvanized With Aluminum Acrylic Painted |
| Form | Form 8 |
| Form Type | Form 8 |
| Height | 6-1/2 in |
| Hub Location | 90 Degree |
| Hub Size | 3 In;3 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 3 LB FORM 8 THRD RIGID OUTLET BODY;3-IN LB CONDUIT BODY |
| Item Number | 51750 |
| Length | 13-15/16 in |
| Long Description | RIGID CONDUIT OUTLET BODY, ELECTROGALVANIZED ALUMINUM ACRYLIC PAINTED FERALOY IRON ALLOY (BODY) MATERIAL; 13-15/16 INCH LENGTH X 5 INCH WIDTH X 6-1/2 INCH HEIGHT SIZE; RIGID CONDUIT USED ON; 3 INCH HUB SIZE; THREADED INSTALLATION; LB CONFIGURATION |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Electrogalvanized Aluminum Acrylic Painted Feraloy Iron Alloy (Body) |
| Material Quality | Feraloy Iron Alloy |
| Model | LB |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 3-IN LB CONDUIT BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CRS-H |
| Size | 13-15/16 Inch Length x 5 Inch Width x 6-1/2 Inch Height |
| Standard | UL 514B, CSA C22.2, FEDERAL SPECIFICATION W-C-586D |
| Type | Conduit outlet body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78227451750 |
| Used On | Rigid Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS INDUSTRIAL |
| Vendor Number | 782274 |
| Vendor Short Name | CRS-H |
| Width | 5 in |