| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | LR125M |
| Access Opening | Right Side |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| Approval | UL 514B, CUL, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Condulet[R] |
| Catalog Number | LR125M |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25110 |
| Commodity Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LR |
| CountryOfOrigin | IN |
| Cover Type | Electrogalvanized Aluminum Acrylic Painted Malleable Iron, Screw-On |
| DDCATEGORY | 549 |
| Dimensions | 8.1200 IN X 2.7500 IN X 2.7500 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 549 |
| Family Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Electrogalvanized With Aluminum Acrylic Painted |
| Form | Form 5 |
| Form Type | Form 5 |
| Height | 2.75 in |
| Hub Location | 90 Degree |
| Hub Size | 1-1/4 In;1-1/4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 1 1/4 FORM 5 LR COND BODY MALLEABLE;1-1/4 MI LR COND-BODY |
| Item Number | 75606 |
| Length | 8.12 in |
| Long Description | CONDUIT BODY, ELECTROGALVANIZED ALUMINUM ACRYLIC PAINTED MALLEABLE IRON (BODY) MATERIAL; 8.12 INCH LENGTH X 2.75 INCH WIDTH X 2.75 INCH HEIGHT SIZE; RIGID CONDUIT USED ON; 1-1/4 INCH HUB SIZE; THREADED INSTALLATION; LR CONFIGURATION; 2 HUB(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Electrogalvanized Aluminum Acrylic Painted Malleable Iron (Body) |
| Material Quality | Malleable Iron |
| Model | LR |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 1-1/4 MI LR COND-BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CRS-H |
| Size | 8.12 Inch Length x 2.75 Inch Width x 2.75 Inch Height |
| Standard | UL 514B, CSA C22.2, CUL |
| Type | Conduit outlet body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78227475606 |
| Used On | Rigid Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS INDUSTRIAL |
| Vendor Number | 782274 |
| Vendor Short Name | CRS-H |
| Width | 2.75 in |