| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | LR29 |
| Access Opening | Right Side |
| Additional Information | Enclosure Rating NEMA 3R/12; Application Non-Hazardous Location; Applicable Standard Federal Specification WC-586D, NEC/CEC |
| Application | Ind Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Approval | UL 514B/50E, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Condulet[R] |
| Catalog Number | LR29 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LR |
| CountryOfOrigin | MUL |
| Cover Type | Natural Copper-Free Aluminum, Self-Retaining Stainless Steel Cover Screw |
| DDCATEGORY | 552 |
| Dimensions | 5.2500 IN X 1.6300 IN X 2.3100 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Untreated |
| Form Type | Mark 9 |
| Height | 1-5/8 in |
| Hub Location | 90 Degree |
| Hub Size | 3/4 In;3/4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 3/4 LR MARK 9 CNDT BODY;3/4 AL LR CONDUIT BODY |
| Item Number | 52820 |
| Length | 5-1/4 in |
| Long Description | RIGID CONDUIT OUTLET BODY, NATURAL COPPER-FREE ALUMINUM (BODY) MATERIAL; 5-1/4 INCH LENGTH X 1-5/8 INCH WIDTH X 2-5/16 INCH HEIGHT SIZE; RIGID CONDUIT USED ON; 3/4 INCH HUB SIZE; THREADED INSTALLATION; LR CONFIGURATION; 2 HUB(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Natural Copper-Free Aluminum (Body) |
| Material Quality | Copper Free Aluminum |
| Model | LR |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 3/4 AL LR CONDUIT BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CRS-H |
| Size | 5-1/4 Inch Length x 1-5/8 Inch Width x 2-5/16 Inch Height |
| Standard | UL 514B, CSA C22.2, FEDERAL SPECIFICATION W-C-586D |
| Type | Conduit outlet body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78227452820 |
| Used On | Rigid Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS INDUSTRIAL |
| Vendor Number | 782274 |
| Vendor Short Name | CRS-H |
| Width | 2-3/8 in |