| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | LR58 |
| Access Opening | Right Side |
| Additional Information | Enclosure Rating NEMA 3R/12; Application Non-Hazardous Location; Applicable Standard Federal Specification WC-586D, NEC/CEC |
| Application | Ind Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Approval | UL 514B/50E, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Condulet[R] |
| Catalog Number | LR58 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25110 |
| Commodity Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LR |
| CountryOfOrigin | US |
| Cover Type | Electrogalvanized Aluminum Acrylic Painted Feraloy Iron Alloy, Stainless Steel Cover Screw |
| DDCATEGORY | 549 |
| Dimensions | 9.1300 IN X 2.7800 IN X 4.0000 IN |
| Directory | CIS |
| Families | 549 |
| Family Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Electrogalvanized With Aluminum Acrylic Painted |
| Form | Form 8 |
| Form Type | Form 8 |
| Height | 2-25/32 in |
| Hub Location | 90 Degree |
| Hub Size | 1-1/2 In;1-1/2 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 1 1/2 LR FORM 8 CNDT BODY;1-1/2 LR CONDUIT BODY |
| Item Number | 52910 |
| Length | 9-1/8 in |
| Long Description | RIGID CONDUIT OUTLET BODY, ELECTROGALVANIZED ALUMINUM ACRYLIC PAINTED FERALOY IRON ALLOY (BODY) MATERIAL; 9-1/8 INCH LENGTH X 2-25/32 INCH WIDTH X 4 INCH HEIGHT SIZE; RIGID CONDUIT USED ON; 1-1/2 INCH HUB SIZE; THREADED INSTALLATION; LR CONFIGURATION |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Electrogalvanized Aluminum Acrylic Painted Feraloy Iron Alloy (Body) |
| Material Quality | Feraloy Iron Alloy |
| Model | LR |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 1-1/2 LR CONDUIT BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CRS-H |
| Size | 9-1/8 Inch Length x 2-25/32 Inch Width x 4 Inch Height |
| Standard | UL 514B, CSA C22.2, FEDERAL SPECIFICATION W-C-586D |
| Type | Conduit outlet body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78227452910 |
| Used On | Rigid Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS INDUSTRIAL |
| Vendor Number | 782274 |
| Vendor Short Name | CRS-H |
| Width | 4 in |