| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | TB29 |
| Access Opening | Tee Back |
| Additional Information | Application Non-Hazardous Location; Applicable Standard Federal Specification WC-586D |
| Application | Ind Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Approval | UL 514B, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Cooper Crouse-Hinds |
| Catalog Number | TB29 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | TB |
| CountryOfOrigin | MX |
| Cover Type | Natural Copper-Free Aluminum, Screw |
| DDCATEGORY | 552 |
| Dimensions | 6.5600 IN X 1.6300 IN X 2.8800 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Condulet |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Untreated |
| Form Type | Mark 9 |
| Height | 2-13/32 in |
| Hub Location | Tee Back |
| Hub Size | 3/4 In;3/4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 3/4 NPT ALUMINUM TB MARK 9 CNDT BODY;3/4 TB CONDUIT BODY |
| Item Number | 63102 |
| Length | 5-11/16 in |
| Long Description | RIGID CONDUIT OUTLET BODY, NATURAL COPPER-FREE ALUMINUM (BODY), STAINLESS STEEL (SCREW) MATERIAL; 5-11/16 INCH LENGTH X 1-9/16 INCH WIDTH X 2-13/32 INCH HEIGHT SIZE; RIGID CONDUIT USED ON; 3/4 INCH HUB SIZE; THREADED INSTALLATION; TB CONFIGURATION |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Natural Copper-Free Aluminum (Body), Stainless Steel (Screw) |
| Material Quality | Copper Free Aluminum |
| Model | TB |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 3 |
| Product Description | 3/4 TB CONDUIT BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CRS-H |
| Size | 5-11/16 Inch Length x 1-9/16 Inch Width x 2-13/32 Inch Height |
| Standard | UL 514B, CSA C22.2, FEDERAL SPECIFICATION W-C-586D |
| Type | Conduit outlet body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78227463102 |
| Used On | Rigid Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS INDUSTRIAL |
| Vendor Number | 782274 |
| Vendor Short Name | CRS-H |
| Width | 1-9/16 in |