| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | TB67 |
| Access Opening | Back |
| Additional Information | Enclosure Rating NEMA 3R/12; Application Non-Hazardous Location; Applicable Standard Federal Specification WC-586D, NEC/CEC |
| Application | Ind Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Approval | UL 514B/50E, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Condulet [R] |
| Catalog Number | TB67 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25110 |
| Commodity Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | TB |
| CountryOfOrigin | US |
| Cover Type | Electrogalvanized Aluminum Acrylic Painted Feraloy Iron Alloy, Stainless Steel Cover Screw, Snap Tight, Wedge Nut |
| DDCATEGORY | 549 |
| Dimensions | 9.1900 IN X 3.0000 IN X 6.1300 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Condulet |
| Families | 549 |
| Family Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Electrogalvanized With Aluminum Acrylic Painted |
| Form | Form 7 |
| Form Type | Form 7 |
| Height | 6-1/8 in |
| Hub Location | Tee |
| Hub Size | 2 In;2 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 2 NPT IRON TB FORM 7 CNDT BODY;2-IN TB CONDUIT BODY |
| Item Number | 63160 |
| Length | 9-3/16 in |
| Long Description | RIGID CONDUIT OUTLET BODY, ELECTROGALVANIZED ALUMINUM ACRYLIC PAINTED FERALOY IRON ALLOY (BODY) MATERIAL; 9-3/16 INCH LENGTH X 3 INCH WIDTH X 6-1/8 INCH HEIGHT SIZE; RIGID CONDUIT USED ON; 2 INCH HUB SIZE; THREADED INSTALLATION; TB CONFIGURATION |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Electrogalvanized Aluminum Acrylic Painted Feraloy Iron Alloy (Body) |
| Material Quality | Feraloy Iron Alloy |
| Model | TB |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 3 |
| Product Description | 2-IN TB CONDUIT BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CRS-H |
| Size | 9-3/16 Inch Length x 3 Inch Width x 6-1/8 Inch Height |
| Standard | UL 514B, CSA C22.2, FEDERAL SPECIFICATION W-C-586D |
| Type | Conduit outlet body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78227463160 |
| Used On | Rigid Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS INDUSTRIAL |
| Vendor Number | 782274 |
| Vendor Short Name | CRS-H |
| Width | 3 in |