| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | X25 |
| Access Opening | Side |
| Application | Commercial / Institutional Buildings / Structures - Commercial / Institutional Buildings / Structures - Other |
| Approval | UL, CUL |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Condulet[R] |
| Catalog Number | X25 |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | X |
| Connection | Threaded / Set Screw |
| CountryOfOrigin | MUL |
| Cover Type | Natural Aluminum, Screw-On |
| DDCATEGORY | 552 |
| Dimensions | 5.5100 IN X 1.5300 IN X 1.6300 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Condulet |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Epoxy Powder Coat |
| Form | Series 5 |
| Height | 1.63 in |
| Hub Location | Cross |
| Hub Size | 3/4 In;3/4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 3/4 RGD X COND BODY AL;3/4 RGD CONDUIT BODY |
| Item Number | 00857 |
| Length | 5.51 in |
| Long Description | CONDUIT BODY, EPOXY POWDER PAINTED DIE-CAST COPPER-FREE ALUMINUM (BODY) MATERIAL; 5.51 INCH LENGTH X 1.63 INCH WIDTH X 1.53 INCH HEIGHT SIZE; IMC/RIGID CONDUIT USED ON; 3/4 INCH HUB SIZE; THREADED INSTALLATION; X CONFIGURATION; 4 HUB(S); UL, CUL APPROVAL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Epoxy Powder Painted Die-Cast Copper-Free Aluminum (Body) |
| Material Quality | Die Cast Copper Free Aluminum |
| Model | X |
| Mounting | Conduit |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 4 |
| Product Description | 3/4 RGD CONDUIT BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CRS-H |
| Size | 5.51 Inch Length x 1.63 Inch Width x 1.53 Inch Height |
| Special Features | Corrosion Resistant |
| Standard | UL, CUL |
| Type | Conduit outlet body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 66227700857 |
| Used On | IMC/Rigid Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS COMMERCIAL PRODUCTS |
| Vendor Number | 662277 |
| Vendor Short Name | CMI |
| Width | 1.53 in |