| Manufacturer Name | CROUSE-HINDS ECM & LTG |
| MfgPartNo | X57 |
| Access Opening | Side |
| Additional Information | Enclosure Type NEMA 3R; Applicable Standard Federal Specification WC-586D |
| Application | Ind Facilities & Factories - Industrial Facilities/Factories - Other |
| Approval | UL 514B, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Condulet[R] |
| Catalog Number | X57 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25110 |
| Commodity Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | X |
| Connection | Threaded / Set Screw |
| CountryOfOrigin | US |
| Cover Type | Wedge Nut, Snap Tight, Stainless Steel, Screw |
| DDCATEGORY | 549 |
| Dimensions | 8.1900 IN X 2.5600 IN X 4.6300 IN |
| Directory | CIS |
| Enclosure | Condulet |
| Families | 549 |
| Family Description | Steel Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Electrogalvanized With Aluminum Acrylic Painted |
| Form | Form 7 |
| Form Type | Form 7 |
| Height | 2-9/16 in |
| Hub Location | Cross |
| Hub Size | 1-1/2 In;1-1/2 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded (Rigid) |
| InvoiceDescription | 1 1/2 NPT X FORM 7 CNDT OUTLET BODY;1-1/2 X CONDUIT BODY |
| Item Number | 74660 |
| Length | 8-3/16 in |
| Long Description | RIGID CONDUIT OUTLET BODY, ELECTROGALVANIZED ALUMINUM ACRYLIC PAINTED FERALOY IRON ALLOY (BODY), SOLID NEOPRENE (GASKET), STAINLESS STEEL (SCREW) MATERIAL; 8-3/16 INCH LENGTH X 2-9/16 INCH WIDTH X 4-5/8 INCH HEIGHT SIZE; RIGID CONDUIT USED ON |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Electrogalvanized Aluminum Acrylic Painted Feraloy Iron Alloy (Body), Solid Neoprene (Gasket), Stainless Steel (Screw) |
| Material Quality | Feraloy Iron Alloy |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 4 |
| Product Description | 1-1/2 X CONDUIT BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | CRS-H |
| Size | 8-3/16 Inch Length x 2-9/16 Inch Width x 4-5/8 Inch Height |
| Standard | UL 514B, CSA C22.2, FEDERAL SPECIFICATION W-C-586D |
| Type | Conduit outlet body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 78227474660 |
| Used On | Rigid Conduit |
| Vendor Name | EATON CROUSE-HINDS INDUSTRIAL |
| Vendor Number | 782274 |
| Vendor Short Name | CRS-H |
| Width | 4-5/8 in |