| Manufacturer Name | EGS (EMERSON-APPLETON) |
| MfgPartNo | LB125DCG |
| Access Opening | Back |
| Additional Information | APPLICABLE STANDARD NEMA FB-1; CAPACITY 32.3 CU INCH |
| Application | Provides access to the interior of the raceway for wire pulling , splicing and maintenance, Allows connection of straight and branch conduit runs and 90 degree bends |
| Approval | UL 514A, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | NEER[R] |
| Catalog Number | LB125DCG |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LB |
| Connector Type | Compression |
| CountryOfOrigin | IN |
| Cover Type | Natural Stamped Aluminum |
| DDCATEGORY | 552 |
| Directory | CIS |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Powder Coated |
| Form | LB |
| Height | 3.74 in |
| Hub Location | 90 Degree |
| Hub Size | 1.25;1-1/4 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 1-1/4 THD ALUM LB BDY CVR GSKT;1-1/4 D/C COND BODY |
| Item Number | 00052 |
| Length | 7.79 |
| Long Description | CONDUIT BODY, EPOXY POWDER COATED DIE CAST COPPER FREE ALUMINUM BODY, STEEL PAN HEAD COVER SCREW, NEOPRENE GASKET MATERIAL; 7.79 INCH LENGTH X 2.49 INCH WIDTH X 3.74 INCH HEIGHT SIZE; IMC/RIGID CONDUIT USED ON; 1-1/4 INCH HUB SIZE; THREADED INSTALLATION |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Epoxy Powder Coated Die Cast Copper Free Aluminum Body, Steel Pan Head Cover Screw, Neoprene Gasket |
| Material Quality | Die-Cast Copper Free Aluminum |
| Model | LB |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 1-1/4 D/C COND BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | EGS |
| Size | 7.79 Inch Length x 2.49 Inch Width x 3.74 Inch Height |
| Special Features | With Cover and Gasket |
| Standard | UL 514A, CSA C22.2, NEMA FB-1, NEMA FB-2.10, Fed Spec A-A-50563 |
| Trade Size | 1.5 IN |
| Type | Conduit Body Rigid Threaded |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 68785500052 |
| Used On | IMC/Rigid Conduit |
| Vendor Name | EMERSON-APPLETON |
| Vendor Number | 687855 |
| Vendor Short Name | EGS |
| Width | 2.49 in |