| Manufacturer Name | EGS (EMERSON-APPLETON) |
| MfgPartNo | LB300DCG |
| Access Opening | Back |
| Additional Information | Capacity 183.5 Cubic Inch; Application Pulling/Splicing Conductor, Straight/Branch Conduit Run and 90 Degree Bend Connection; Applicable Standard NEMA FB-1 |
| Application | Provides access to the interior of the raceway for wire pulling , splicing and maintenance, Allows connection of straight and branch conduit runs and 90 degree bends |
| Approval | UL 514A, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | NEER |
| Catalog Number | LB300DCG |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 25210 |
| Commodity Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Configuration | LB |
| CountryOfOrigin | IN |
| Cover Type | Natural Stamped Aluminum |
| DDCATEGORY | 552 |
| Directory | CIS |
| Families | 552 |
| Family Description | Aluminum Conduit Bodies & Covers |
| Finish | Epoxy Powder Coat;Other |
| Height | 6.69 |
| Hub Location | 90 Degree |
| Hub Size | 3-1/2;3 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Threaded |
| InvoiceDescription | 3 IN THD ALUM LB BDY CVR GSKT;3IN D/C COND BODY |
| Item Number | 00130 |
| Length | 15.46 in |
| Long Description | CONDUIT BODY, EPOXY POWDER COATED COPPER-FREE DIE-CAST ALUMINUM (BODY), NEOPRENE (GASKET) MATERIAL; 13.14 INCH LENGTH X 4.33 INCH WIDTH X 6.69 INCH HEIGHT SIZE; IMC/RIGID CONDUIT USED ON; 3 INCH HUB SIZE; THREADED INSTALLATION; LB CONFIGURATION; 2 HUB(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Epoxy Powder Coated Copper-Free Die-Cast Aluminum (Body), Neoprene (Gasket) |
| Material Quality | Die Cast Aluminum |
| Model | LB |
| Noun | * |
| Number Of Hubs | 2 |
| Product Description | 3IN D/C COND BODY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical conduit fitting body |
| ProductLine | EGS |
| Size | 13.14 Inch Length x 4.33 Inch Width x 6.69 Inch Height |
| Special Features | 3 IN Trade Size, Type LB Aluminum Threaded Conduit Body, Maximum No. of Conductors 3 - #4/0 AWG, Volume 183.5 IN, For Use With Rigid and IMC Conduit, Furnished With Cover and Gasket |
| Standard | CSA Certified: 208044;CSA Standard: C22.2 No. 18.3;NEMA: FB-1;UL Listed: E53330;UL Standard: 514A |
| Type | Conduit Body |
| UNSPSC | 39131708 |
| UPC | 68785500130 |
| Used On | IMC/Rigid Conduit |
| Vendor Name | EMERSON-APPLETON |
| Vendor Number | 687855 |
| Vendor Short Name | EGS |
| Width | 5.43 in |