| Manufacturer Name | GE CONTROLS |
| MfgPartNo | CR460XCJ |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | CR460XCJ |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 39800 |
| Commodity Description | Misc. Transformers & Conditioners |
| CountryOfOrigin | UKN |
| DDCATEGORY | 569 |
| Directory | CIS |
| Families | 569 |
| Family Description | Misc. Transformers & Conditioners |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 115-120V60 HZ/110V50HZ COIL;115-120V COIL |
| Item Number | 62107 |
| Long Description | COIL, AC TYPE; CR463 SERIES LIGHTING CONTACTOR USED ON; 110 VAC AT 50 HZ/115 TO 120 VAC AT 60 HZ VOLTAGE RATING; J SUFFIX DESIGNATOR |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Product Description | 115-120V COIL |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Distribution power transformers |
| ProductLine | GE |
| Special Features | Lighting Contactors. Spare Coils. Coil Voltage at 50 Hz: 110V. Coil Voltage at 60 Hz: 115-120V. |
| Suffix Designator | J |
| Type | AC |
| UNSPSC | 39121001 |
| UPC | 78316662107 |
| Used On | CR463 Series Lighting Contactor |
| Vendor Name | ABB CONTROL NEMA CONTROLS/IEC CONTROLS/PLC/RENEWAL PARTS |
| Vendor Number | 783166 |
| Vendor Short Name | GE |
| Voltage Rating | 110 VAC at 50 Hz/115 to 120 VAC at 60 Hz |