| Manufacturer Name | GE CURRENT LIGHTING SOLUTIONS/LAMPS A DAINTREE CO |
| MfgPartNo | GEM250ML5AC3-5-UNV |
| ANSI Code | H37/M58 |
| Additional Information | Capacitance 15 Microfarad; Application Industrial/Commercial |
| Approval | UL, CUL |
| Ballast Factor | Normal |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | GEM250ML5AC3-5-UNV |
| Circuit Type | Constant Wattage Autotransformer |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 73250 |
| Commodity Description | Hid Ballast Kits |
| Contents | Core and Coil Ballast, Capacitor, Ignitor, Color Coded Lead |
| CountryOfOrigin | CHN |
| DDCATEGORY | 3384 |
| Directory | CIS |
| Families | 3384 |
| Family Description | Hid Ballast Kits |
| Frequency Rating | 60.0 Hz;60 Hz |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Input Current | 0.65/1.1/1.25/1.4/2.5 Ampere |
| Input Power | 280 W |
| Input Voltage | 120/208/240/277/480 V |
| InvoiceDescription | 87211 HID BALLASTS;250W MH BAL |
| Item Number | 87211 |
| LAMP WATTAGE | 250 W |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Length | 4.0 IN |
| Long Description | OPEN CORE AND COIL HID BALLAST, 4 INCH L X 2.8 INCH W SIZE; -22 DEG F MIN. STARTING TEMPERATURE; 60 HZ FREQUENCY RATING; CORE AND COIL BALLAST, CAPACITOR, IGNITOR, COLOR CODED LEAD CONTENTS; UL, CUL APPROVAL; METAL HALIDE LAMP TYPE; 250 W LAMP WATTAGE |
| MSDS Form Number | * |
| Minimum Starting Temperature | -22 Deg F |
| Noun | * |
| Product Description | 250W MH BAL |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | High intensity discharge HID ballast |
| ProductLine | GE |
| Size | 4 Inch L x 2.8 Inch W |
| Special Features | GEM250ML5AC3-5 Designation |
| Type | Ballasts_HID_Magnetic |
| UNSPSC | 39101902 |
| UPC | 04316887211 |
| Vendor Name | CURRENT LIGHTING INC GE TRADITIONAL LAMPS |
| Vendor Number | 043168 |
| Vendor Short Name | GE |
| Width | 2.813 IN |