| Manufacturer Name | GE CURRENT LIGHTING SOLUTIONS/LAMPS A DAINTREE CO |
| MfgPartNo | LED10DR30V/827W |
| Additional Information | Body Color White; Packaging Quantity 6 per Case |
| Application | Indoor Floodlight;Damp Location |
| Average Life | 15000 h |
| Base | Medium Screw |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | E26 Medium, Screw-In |
| Catalog Number | LED10DR30V/827W |
| Color | White |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color Temperature In Kelvin | 2700 |
| Colour Temperature | 2700 K |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71590 |
| Commodity Description | Led Specialty Lamps & Modules |
| CountryOfOrigin | USA |
| DDCATEGORY | 2843 |
| Directory | CIS |
| Families | 2843 |
| Family Description | Led Specialty Lamps & Modules |
| Glass Finish | Frosted |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Intensity | 650 Lumen |
| InvoiceDescription | 43234 Directional LED Lamps;LED LAMP |
| Item | LED Lamp |
| Item Number | 43234 |
| LUMENS | 650 lm |
| Length | 5.37 MM |
| Life In Hour | 25000 |
| Long Description | LED LAMP, REFLECTOR, DIMMABLE/NON-DIMMABLE TYPE; 5.37 MM; DAMP LOCATION APPLICATION; LED LAMP; E26 MEDIUM, SCREW-IN BASE TYPE; 25000 LIFE IN HOUR; BR30 SHAPE DESIGNATION; 650 LUMEN INTENSITY; 2700; 80 COLOR RENDERING INDEX; FROSTED GLASS FINISH |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Overall Length | 5.37 in |
| Product Description | LED LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Light emitting diode LED optic lighting |
| ProductLine | GE |
| Shape | R30 |
| Shape Designation | BR30 |
| Type | Reflector, Dimmable/Non-Dimmable |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC | 04316843234 |
| Vendor Name | CURRENT LIGHTING INC GE TRADITIONAL LAMPS |
| Vendor Number | 043168 |
| Vendor Short Name | GE |
| Voltage Rating V | 120 |
| Wattage | 10 W |
| Wattage W | 10 |