| Manufacturer Name | GE CURRENT LIGHTING SOLUTIONS/LAMPS A DAINTREE CO |
| MfgPartNo | LED12D38OW383040 |
| Additional Information | Center Beam Candle Power 2300 Cd |
| Application | Indoor and outdoor Floodlight;Wet Location |
| Approval | UL (Canada and US) |
| Average Life | 25000 h |
| Base | Medium Screw |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | E26 Medium Screw-In |
| Beam Spread Angle DEG | 40 |
| Catalog Number | LED12D38OW383040 |
| Color | White |
| Color Rendering Index | 87.5;80 |
| Color Temperature In Kelvin | 3000 |
| Colour Temperature | 3000 K |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71540 |
| Commodity Description | Led Parabolic Reflector Par Shape Lamps |
| CountryOfOrigin | USA |
| DDCATEGORY | 2838 |
| Diameter | 40 deg |
| Directory | CIS |
| Families | 2838 |
| Family Description | Led Parabolic Reflector Par Shape Lamps |
| Glass Color | White |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Intensity | 1050 Lumen |
| InvoiceDescription | 92973 Directional LED Lamps;12W LED LMP |
| Item | LED Lamp |
| Item Number | 92973 |
| LUMENS | 1050 lm |
| Length | 5.31 Inch |
| Life In Hour | 25000 |
| Long Description | LED LAMP, PARABOLIC REFLECTOR TYPE; 5.31 INCH; UL (CANADA AND US) APPROVAL; WET LOCATION APPLICATION; LED LAMP; E26 MEDIUM SCREW-IN BASE TYPE; 25000 LIFE IN HOUR; PAR38 SHAPE DESIGNATION; 1050 LUMEN INTENSITY; 3000; 80 COLOR RENDERING INDEX |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Overall Length | 5.31 in |
| Product Description | 12W LED LMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Light emitting diode LED optic lighting |
| ProductLine | GE |
| Shape | PAR38 |
| Shape Description | Sealed Beam |
| Shape Designation | PAR38 |
| Type | Parabolic Reflector |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC | 04316892973 |
| Vendor Name | CURRENT LIGHTING INC GE TRADITIONAL LAMPS |
| Vendor Number | 043168 |
| Vendor Short Name | GE |
| Voltage Rating V | 120 |
| Wattage | 12 W |
| Wattage W | 12 |