| Manufacturer Name | GE CURRENT LIGHTING SOLUTIONS/LAMPS A DAINTREE CO |
| MfgPartNo | LED15ET8/G/4/865 |
| Additional Information | Ballast Type Instant Start or Program Start |
| Application | Damp Location |
| Approval | UL |
| Average Life | 50000 h |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | G13 |
| Catalog Number | LED15ET8/G/4/865 |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color Temperature In Kelvin | 6500 |
| Colour Temperature | 6500 K |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71560 |
| Commodity Description | Led Linear Fluorescent Straight, U-Shape & Circular Lamps |
| CountryOfOrigin | USA |
| DDCATEGORY | 2840 |
| Directory | CIS |
| Families | 2840 |
| Family Description | Led Linear Fluorescent Straight, U-Shape & Circular Lamps |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Intensity | 2300 Lumen |
| InvoiceDescription | 35798;15W TUBE |
| Item | LED Tube |
| Item Number | 35798 |
| LUMENS | 1800 lm |
| Length | 48 Inch |
| Life In Hour | 70000 |
| Long Description | INTEGRATED LED TUBE, INTEGRATED TYPE; 48 INCH; UL APPROVAL; DAMP LOCATION APPLICATION; 15 WATT WATTAGE; LED TUBE; G13 BASE TYPE; 70000 LIFE IN HOUR; T8 SHAPE DESIGNATION; 2300 LUMEN INTENSITY; 6500; 80 COLOR RENDERING INDEX |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Overall Length | 48 in |
| Product Description | 15W TUBE |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Light emitting diode LED optic lighting |
| ProductLine | GE |
| Shape | T8 |
| Shape Designation | T8 |
| Type | Integrated |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC | 04316835798 |
| Vendor Name | CURRENT LIGHTING INC GE TRADITIONAL LAMPS |
| Vendor Number | 043168 |
| Vendor Short Name | GE |
| Wattage | 15 W;15 Watt |