| Manufacturer Name | GE CURRENT LIGHTING SOLUTIONS/LAMPS A DAINTREE CO |
| MfgPartNo | LED80ED23.5/740 |
| Additional Information | Efficacy 150 Lumen per Watt |
| Application | LED HID Replacement Lamps;Damp Location |
| Approval | DLC |
| Average Life | 50000 h |
| Base | EX39 Screw |
| Base Price | 0.0000 |
| Base Type | EX39 Screw-In |
| Catalog Number | LED80ED23.5/740 |
| Color | Clear |
| Color Rendering Index | 70 |
| Color Temperature In Kelvin | 4000 |
| Colour Temperature | 4000 K |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 71590 |
| Commodity Description | Led Specialty Lamps & Modules |
| CountryOfOrigin | USA |
| DDCATEGORY | 2843 |
| Directory | CIS |
| Families | 2843 |
| Family Description | Led Specialty Lamps & Modules |
| Glass Color | Clear |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Intensity | 12000 Lumen |
| InvoiceDescription | 22635 LED HID Lamps;LED LAMP |
| Item | LED Lamp |
| Item Number | 22635 |
| LUMENS | 12000 lm |
| Length | 7.7 Inch |
| Life In Hour | 50000 |
| Long Description | LED LAMP, B TYPE; 7.7 INCH; DLC APPROVAL; DAMP LOCATION APPLICATION; 120 TO 277 VOLT VOLTAGE RATING; 80 WATT WATTAGE; LED LAMP; EX39 SCREW-IN BASE TYPE; 50000 LIFE IN HOUR; 12000 LUMEN INTENSITY; 4000; 70 COLOR RENDERING INDEX; CLEAR GLASS COLOR |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Overall Length | 7.7 in |
| Product Description | LED LAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Light emitting diode LED optic lighting |
| ProductLine | GE |
| Type | B |
| UNSPSC | 39112102 |
| UPC | 04316822635 |
| Vendor Name | CURRENT LIGHTING INC GE TRADITIONAL LAMPS |
| Vendor Number | 043168 |
| Vendor Short Name | GE |
| Voltage Rating | 120 to 277 Volt |
| Wattage | 80 W;80 Watt |