| Manufacturer Name | GE DIST/INDUSTRIAL |
| MfgPartNo | TEB122100WL |
| Additional Information | Trip Function LI; Application HACR |
| Amperage Rating | 100A |
| Application | Thermal Magnetic |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | TEB122100WL |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 32612 |
| Commodity Description | 2 Pole Non-Interchangeable Trip Thermal Magnetic Circuit Breakers |
| CountryOfOrigin | UKN |
| Current Rating | 100 Amp |
| DDCATEGORY | 1805 |
| Directory | CIS |
| Families | 1805 |
| Family Description | 2 Pole Non-Interchangeable Trip Thermal Magnetic Circuit Breakers |
| Frame | E150 |
| Frame Type | E150 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 10kA@120 Vac / 10kA@120/240 Vac / 10kA@240 Vac / 5kA@125 Vdc / 5kA@250 Vdc |
| Interrupting Rating | 10 Kiloamp at 120/240 Volt AC, 5 Kiloamp at 125/250 Volt DC |
| InvoiceDescription | INDUSTRIAL CIRCUIT BREAKER;2P-240V-100A CB |
| Item Number | 06875 |
| Load Rating | HACR |
| Long Description | CIRCUIT BREAKER, THERMAL MAGNETIC TYPE; 240 VOLT MAX. AC VOLTAGE RATING; 250 VOLT MAX. DC VOLTAGE RATING; UL APPROVAL; 120/240 VOLT AC, 125/250 VOLT DC VOLTAGE RATING; 10 KILOAMP AT 120/240 VOLT AC, 5 KILOAMP AT 125/250 VOLT DC INTERRUPTING RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Maximum AC Voltage Rating | 240 Volt |
| Maximum DC Voltage Rating | 250 Volt |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2 |
| Product Description | 2P-240V-100A CB |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Magnetic circuit breakers |
| ProductLine | GE |
| Special Features | The E150 product line consists of Thermal Magnetic Circuit Breakers, Magnetic Circuit Breakers, and Molded-Case Switches rated up to 150 Amps and 600 Volts AC. Catalog numbers include the complete breaker or switch. The WL catalog number suffix indicates that the devices come with Cu/Al line and load lugs. INDUSTRIAL CIRCUIT BREAKER |
| Standard | E11592 |
| Terminal Type | Copper/Aluminum Line and Load Lug |
| Trip Range Maximum | Non-Interchangeable |
| Trip Range Minimum | Non-Interchangeable |
| Trip Type | LI |
| Type | Thermal Magnetic |
| UNSPSC | 39121602 |
| UPC | 78316406875 |
| Vendor Name | ABB DISTRIBUTION EQUIPMENT |
| Vendor Number | 783164 |
| Vendor Short Name | GE |
| Voltage Rating | 120/240 Volt AC, 125/250 Volt DC |