| Manufacturer Name | GE DIST/INDUSTRIAL |
| MfgPartNo | TED114020 |
| Additional Information | Trip Function LI; Application HACR |
| Amperage Rating | 20A |
| Application | Thermal Magnetic |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | TED114020 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 32611 |
| Commodity Description | 1 Pole Non-Interchangeable Trip Thermal Magnetic Circuit Breakers |
| CountryOfOrigin | UKN |
| Current Rating | 20 Amp |
| DDCATEGORY | 1804 |
| Directory | CIS |
| Families | 1804 |
| Family Description | 1 Pole Non-Interchangeable Trip Thermal Magnetic Circuit Breakers |
| Frame | E150 |
| Frame Type | E150 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 10kA@125 Vdc / 10kA@480 Vac / 14kA@120 Vac / 14kA@120/240 Vac / 14kA@240 Vac / 14kA@277 Vac |
| Interrupting Rating | 10 Kiloamp at 480 Volt AC, 14 Kiloamp at 120/240/277 Volt AC, 10 Kiloamp at 125 Volt DC |
| InvoiceDescription | 20A 1POLE 10KAIC 347VAC 125VDC;1P-480V-20A CB |
| Item Number | 13171 |
| Load Rating | HACR |
| Long Description | CIRCUIT BREAKER, THERMAL MAGNETIC TYPE; 480 VOLT MAX. AC VOLTAGE RATING; 125 VOLT MAX. DC VOLTAGE RATING; UL APPROVAL; 120/240/277/480 VOLT AC, 125 VOLT DC VOLTAGE RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Maximum AC Voltage Rating | 480 Volt |
| Maximum DC Voltage Rating | 125 Volt |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 1 |
| Product Description | 1P-480V-20A CB |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Circuit breakers |
| ProductLine | GE |
| Special Features | The E150 product line consists of Thermal Magnetic Circuit Breakers, Magnetic Circuit Breakers, and Molded-Case Switches rated up to 150 Amps and 600 Volts AC. Catalog numbers include the complete breaker or switch. The WL catalog number suffix indicates that the devices come with Cu/Al line and load lugs. 20A 1POLE 10KAIC 347VAC 125VDC |
| Standard | E11592 |
| Trip Range Maximum | Non-Interchangeable |
| Trip Range Minimum | Non-Interchangeable |
| Trip Type | LI |
| Type | Thermal Magnetic |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC | 78316413171 |
| Vendor Name | ABB DISTRIBUTION EQUIPMENT |
| Vendor Number | 783164 |
| Vendor Short Name | GE |
| Voltage Rating | 120/240/277/480 Volt AC, 125 Volt DC |