| Manufacturer Name | GE DIST/INDUSTRIAL |
| MfgPartNo | TEYL3015B |
| Additional Information | Terminal Type Bolt-On; Frame Type Q-Line; Trip Function LI; Wire Size 14 to 10 AWG |
| Amperage Rating | 15A |
| Application | Thermal Magnetic |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | TEYL3015B |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 32613 |
| Commodity Description | 3 Pole Non-Interchangeable Trip Thermal Magnetic Circuit Breakers |
| Connection | #14-#10 |
| CountryOfOrigin | UKN |
| Current Rating | 15 Amp |
| DDCATEGORY | 1806 |
| Directory | CIS |
| Families | 1806 |
| Family Description | 3 Pole Non-Interchangeable Trip Thermal Magnetic Circuit Breakers |
| Frame | TEYL |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 100kA@120/240 Vac,100kA@240 Vac,65kA@480Y/277 Vac, 42kA@125 Vdc,35kA@250 Vdc |
| Interrupting Rating | 65 Kiloamp at 480 Star/277 Volt AC, 100 Kiloamp at 120/240 Volt AC, 42 Kiloamp at 125 Volt DC, 35 Kiloamp at 250 Volt DC |
| InvoiceDescription | TEYX CIRCUIT BREAKER 3P 15A;3P 15A CT BKR |
| Item Number | 46251 |
| Long Description | THERMAL MAGNETIC TRIP CIRCUIT BREAKER, THERMAL MAGNETIC, COMPACT TYPE; UL APPROVAL; 120/240 VOLT AC, 480 STAR/277 VOLT AC, 125/250 VOLT DC VOLTAGE RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Product Description | 3P 15A CT BKR |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Molded case circuit breakers |
| ProductLine | GE |
| Special Features | "The TEY is a one-inch wide per pole, compact, ""bolt-on"" circuit breaker for use on grounded 480Y/277 Vac systems. The bolt-on mounting base accessory makes the TEY suitable for varied applications as a lug-lug breaker. All TEY circuit breakers feature Quick-make / Quick-break mechanisms, common trip bars, and easy to spot trip indication to ensure safety and reliability. TEYL breakers are available in 1, 2, and 3 pole versions 2&3 pole versions can be ordered with auxiliary contact, shunt trip, undervoltage release, or bell alarm accessories. TEYX CIRCUIT BREAKER 3P 15A" |
| Standard | E11592 |
| Trip Range Maximum | Yes |
| Trip Range Minimum | Yes |
| Trip Type | LI |
| Type | Thermal Magnetic, Compact |
| UNSPSC | 39121616 |
| UPC | 78316446251 |
| Vendor Name | ABB DISTRIBUTION EQUIPMENT |
| Vendor Number | 783164 |
| Vendor Short Name | GE |
| Voltage Rating | 120/240 Volt AC, 480 Star/277 Volt AC, 125/250 Volt DC |