| Manufacturer Name | GE DIST/INDUSTRIAL |
| MfgPartNo | THQL1120AF2S |
| Additional Information | Frame Type Q-Line |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Thermal Magnetic |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | THQL1120AF2S |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 32121 |
| Commodity Description | 1 Pole Arc Fault Afci Plug-In Circuit Breakers |
| CountryOfOrigin | UKN |
| Current Rating | 20 Amp |
| DDCATEGORY | 1733 |
| Directory | CIS |
| Families | 1733 |
| Family Description | 1 Pole Arc Fault Afci Plug-In Circuit Breakers |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | THQL 1P 120V 20A AFCI SHORT WIRE;20A 1P CT INTPR |
| Item Number | 61824 |
| Long Description | ARC FAULT CIRCUIT INTERRUPTER, THERMAL MAGNETIC TYPE; UL APPROVAL; 120/240 VOLT VOLTAGE RATING; PLUG-IN MOUNTING; 20 AMP CURRENT RATING; 1 POLE(S); PLUG-IN TERMINAL TYPE; FRAME TYPE Q-LINE |
| MSDS Form Number | * |
| Mounting | Plug-In |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 1 |
| Product Description | 20A 1P CT INTPR |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Circuit breakers |
| ProductLine | GE |
| Special Features | Arc fault breakers are designed to detect and prevent damages from arcing caused by damaged wire insulation or a frayed extension cord. All Q Line circuit breakers are one inch wide per pole, compact devices that feature: Quick-make / Quick-break mechanisms, common trip bars, and easy-to-spot trip indications to ensure safety and reliability. AF2 is a called a Combination breaker as it protects against arcs in both parallel and series and meets current NEC standards. The THQL1120AF2S breaker features arc-fault interrupting techonology, a short pigtail for easy wiring, 1 pole, an ampere rating of 20 A, an interrupting rating of 10kAIC, and a voltage rating of 120/240V. |
| Standard | 1699 |
| Terminal Type | Plug-In |
| Type | Thermal Magnetic |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC | 78316461824 |
| Vendor Name | ABB DISTRIBUTION EQUIPMENT |
| Vendor Number | 783164 |
| Vendor Short Name | GE |
| Voltage Rating | 120/240 V;120/240 Volt |