| Manufacturer Name | GE DIST/INDUSTRIAL |
| MfgPartNo | THQL2140GFT |
| Additional Information | Trip Function LIG; Application HACR, Residential and Commercial |
| Amperage Rating | 40 A |
| Application | Model 3 Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI) |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | THQL2140GFT |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 32132 |
| Commodity Description | 2 Pole Ground Fault Gfci Plug-In Circuit Breakers |
| CountryOfOrigin | UKN |
| Current Rating | 40 Amp |
| DDCATEGORY | 1737 |
| Directory | CIS |
| Families | 1737 |
| Family Description | 2 Pole Ground Fault Gfci Plug-In Circuit Breakers |
| Frame | Q-Line |
| Frame Type | Q-Line |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 10kA@120/240 Vac |
| Interrupting Rating | 10 Kiloamp at 120/240 Volt AC |
| InvoiceDescription | THQL 2P 120/240V 40A GFCI SELF-TEST;2P 40A INTERRUPTER |
| Item Number | 48537 |
| Load Rating | HACR |
| Long Description | GROUND FAULT CIRCUIT BREAKER, THERMAL MAGNETIC, COMPACT TYPE; 240 VOLT MAX. AC VOLTAGE RATING; UL APPROVAL; 120/240 VOLT AC VOLTAGE RATING; 10 KILOAMP AT 120/240 VOLT AC INTERRUPTING RATING; 40 AMP CURRENT RATING; 2 POLE(S); PLUG-IN TERMINAL TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Maximum AC Voltage Rating | 240 Volt |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2 |
| Product Description | 2P 40A INTERRUPTER |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Miniature circuit breakers |
| ProductLine | GE |
| Special Features | Q line circuit breakers are one-inch wide per pole, compact, thermal-magnetic devices designed for residential and commercial applications. The QL breakers are plug-in versions of the Q Line used for connection to load centers and lighting panels. All Q Line circuit breakers feature Quick-make / Quick-break mechanisms, common trip bars, and easy to spot trip indication to ensure safety and reliability. Q Line breakers are available in 1, 2, and 3 pole versions, can be ordered with auxiliary contact and shunt trip accessories, and can be ordered for use in HID applications. 0GFT Amps 40 A |
| Standard | E51075 |
| Terminal Type | Plug-In |
| Trip Range Maximum | Non-Interchangeable |
| Trip Range Minimum | Non-Interchangeable |
| Trip Type | LIG |
| Type | Thermal Magnetic, Compact |
| UNSPSC | 39121603 |
| UPC | 78316448537 |
| Vendor Name | ABB DISTRIBUTION EQUIPMENT |
| Vendor Number | 783164 |
| Vendor Short Name | GE |
| Voltage Rating | 120/240 V;120/240 Volt AC |