| Manufacturer Name | GE DIST/INDUSTRIAL |
| MfgPartNo | THQL2160ST1 |
| Amperage Rating | 60 A |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | THQL2160ST1 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 32112 |
| Commodity Description | 2 Pole Standard Trip Plug-In Circuit Breakers |
| CountryOfOrigin | UKN |
| Current Rating | 60 Amp |
| DDCATEGORY | 1726 |
| Directory | CIS |
| Families | 1726 |
| Family Description | 2 Pole Standard Trip Plug-In Circuit Breakers |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupting Rating | 10 Kiloamp |
| InvoiceDescription | CIRCUIT BREAKER 2P 60A;2P 60A 120/240V C/B |
| Item Number | 41910 |
| Long Description | CIRCUIT BREAKER, 120/240 VOLT VOLTAGE RATING; 10 KILOAMP INTERRUPTING RATING; 60 AMP CURRENT RATING; 2 POLE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2 |
| Product Description | 2P 60A 120/240V C/B |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Magnetic circuit breakers |
| ProductLine | GE |
| Special Features | Shunt Trip breakers provide all the basic features of a standard breaker, plus they provide a connection for an external power shut off switch outside the main breaker. The THQL2160ST1 breaker features a shunt trip, 2 poles, an ampere rating of 60 A, an interrupting rating of 10kAIC, and a voltage rating of 120/240V. |
| UNSPSC | 39121602 |
| UPC | 78316441910 |
| Vendor Name | ABB DISTRIBUTION EQUIPMENT |
| Vendor Number | 783164 |
| Vendor Short Name | GE |
| Voltage Rating | 120/240 V;120/240 Volt |