| Manufacturer Name | GE DIST/INDUSTRIAL |
| MfgPartNo | THQL32020ST1 |
| Additional Information | Trip Function LI; Application HACR |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Shunt Trip |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | THQL32020ST1 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 32153 |
| Commodity Description | 3 Pole Special Application Plug-In Circuit Breakers |
| CountryOfOrigin | UKN |
| Current Rating | 20 Amp |
| DDCATEGORY | 1744 |
| Directory | CIS |
| Families | 1744 |
| Family Description | 3 Pole Special Application Plug-In Circuit Breakers |
| Frame | Q-Line |
| Frame Type | Q-Line |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Interrupt Rating | 10kA@120 Vac / 10kA@120/240 Vac / 10kA@240 Vac |
| Interrupting Rating | 10 Kiloamp at 120/240 Volt AC |
| InvoiceDescription | CIRCUIT BREAKER 3P 20A 240 10KA ST1;3P20A240V PLG-IN CB |
| Item Number | 23151 |
| Load Rating | HACR |
| Long Description | SPECIAL PURPOSE CIRCUIT BREAKER, 240 VOLT MAX. AC VOLTAGE RATING; UL APPROVAL; 120/240 VOLT AC VOLTAGE RATING; 10 KILOAMP AT 120/240 VOLT AC INTERRUPTING RATING; 20 AMP CURRENT RATING; 3 POLE(S); PLUG-IN TERMINAL TYPE; Q-LINE FRAME TYPE; TRIP FUNCTION LI |
| MSDS Form Number | * |
| Maximum AC Voltage Rating | 240 Volt |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 3 |
| Product Description | 3P20A240V PLG-IN CB |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical boxes |
| ProductLine | GE |
| Special Features | Shunt Trip breakers provide all the basic features of a standard breaker, plus they provide a connection for an external power shut off switch outside the main breaker. The THQL32020ST1 breaker features a shunt trip, 3 poles, an ampere rating of 20 A, an interrupting rating of 10kAIC, and a voltage rating of 240V. |
| Standard | E11592 |
| Terminal Type | Plug-In |
| Trip Range Maximum | Non-Interchangeable |
| Trip Range Minimum | Non-Interchangeable |
| Trip Type | LI |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC | 78316423151 |
| Vendor Name | ABB DISTRIBUTION EQUIPMENT |
| Vendor Number | 783164 |
| Vendor Short Name | GE |
| Voltage Rating | 240 V;120/240 Volt AC |