| Manufacturer Name | GE DIST/INDUSTRIAL |
| MfgPartNo | THQLRK4 |
| Additional Information | Current Rating 125 Amp |
| Amperage Rating | 125 A |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | THQLRK4 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 32900 |
| Commodity Description | Circuit Breaker Accessories |
| CountryOfOrigin | UKN |
| DDCATEGORY | 1851 |
| Directory | CIS |
| Families | 1851 |
| Family Description | Circuit Breaker Accessories |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | RH T-SERIES 125A MAIN BREAKER RETAINER;125A MAIN BRKR RETAINER |
| Item Number | 41405 |
| Long Description | RETAINER, RETAINER TYPE; THQL POWERMARK GOLD 6 TO 42 CIRCUIT MAIN BREAKER LOAD CENTER USED ON; CURRENT RATING 125 AMP |
| MSDS Form Number | * |
| Noun | * |
| Product Description | 125A MAIN BRKR RETAINER |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Circuit breakers |
| ProductLine | GE |
| Special Features | The THQLRK4 is a main breaker retainer designed for use in PowerMark Gold 6-42 circuit load centers with THQL main breakers. It can also be for main lug load centers utilizing a back fed branch breaker as a main. It is similar to a THQLRK1, but it does not take up a breaker space. |
| Type | Retainer |
| UNSPSC | 39121601 |
| UPC | 78316441405 |
| Used On | THQL PowerMark Gold 6 to 42 Circuit Main Breaker Load Center |
| Vendor Name | ABB DISTRIBUTION EQUIPMENT |
| Vendor Number | 783164 |
| Vendor Short Name | GE |