| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | A1010SC |
| Additional Information | RoHS/Reach Compliant; Back Panel A10P10, A10P10G; Applicable Standard IEC 60529 |
| Application | Controls and Drives |
| Approval | UL 50/50E, CUL, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | A1010SC |
| Color | Gray;ANSI 61 Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36190 |
| Commodity Description | Nema Types 12 & 13 Metallic Enclosures, Boxes, Cabinets |
| Conductive Panel | A10P10G |
| CountryOfOrigin | MX |
| Cover Type | Screw, Oil Resistant Gasketed |
| DDCATEGORY | 1965 |
| Depth | 4 Inch |
| Depth Imperial | 4 in |
| Depth Maximum | 4 |
| Depth Minimum | 4 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 12/13, IP65 |
| Families | 1965 |
| Family Description | Nema Types 12 & 13 Metallic Enclosures, Boxes, Cabinets |
| Finish | Powder Coated;Polyester Powder Painted |
| Height | 10 Inch |
| Height Imperial | 10 in |
| IP Rating | IP65 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | SC Box 10.00x10.00x4.00;SCREW COVER JIC BOX |
| Item Number | 54240 |
| Long Description | METALLIC BOX, 1-DOOR TYPE; MILD STEEL MATERIAL; POLYESTER POWDER PAINTED FINISH; ANSI 61 GRAY COLOR; 10 INCH; 10 INCH; 4 INCH; UL 50/50E, CUL, CSA C22.2 APPROVAL; EXTERNAL WELDED-ON BRACKET MOUNTING; NEMA 12/13, IP65 ENCLOSURE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Mild Steel;Steel;Mild Steel |
| Material Specification | 14 Gauge |
| Model | A51SC |
| Modification Services | Yes |
| Mounting | External Welded-On Bracket |
| Mounting Imperial | 10.75 x 8.00 in |
| NEMA Rating | 12 |
| Noun | * |
| Overall Dimensions Imperial | 11.50 x 10.28 in |
| Panel | A10P10 |
| Panel Size Imperial | 8.75 x 8.88 in |
| Product Description | SC Box 10.00x10.00x4.00 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical boxes |
| ProductLine | HOFF |
| Protection Rating | NEMA Type 12 |
| Size | 10.00x10.004.00 in |
| Thickness Imperial | 14 ga |
| Type | Mild Steel Terminal and Junction Boxes;1-Door |
| Type Number | Type 13 |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC | 78351054240 |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Weight Imperial | 9 lb |
| Width | 10;10 Inch |
| Width Imperial | 10 in |
| Width Metric | 254 mm |