| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | A604CH |
| Additional Information | RoHS Compliant; Applicable Standard IEC 60529 |
| Application | Controls and Drives |
| Approval | UL 508A, CUL, CSA C22.2 |
| Back Panel | A6P4, A6P4G |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | A604CH |
| Color | Gray;ANSI 61 Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36190 |
| Commodity Description | Nema Types 12 & 13 Metallic Enclosures, Boxes, Cabinets |
| Conductive Panel | A6P4G |
| CountryOfOrigin | MX |
| Cover Type | Continuous Hinged, Gasketed, Screw Clamp |
| DDCATEGORY | 1965 |
| Depth | 3 Inch |
| Depth Imperial | 3 in |
| Depth Maximum | 3 |
| Depth Minimum | 3 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 12/13, IP65 |
| Families | 1965 |
| Family Description | Nema Types 12 & 13 Metallic Enclosures, Boxes, Cabinets |
| Finish | Powder Coated;Polyester Powder Coated |
| Height | 6 Inch |
| Height Imperial | 6 in |
| IP Rating | IP65 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | CH Box 6.00x4.00x3.00;PIANO HINGE JIC BOX |
| Item Number | 55370 |
| Long Description | CONTINUOUS HINGE ENCLOSURE, 1-DOOR TYPE; MILD STEEL MATERIAL; POLYESTER POWDER COATED FINISH; ANSI 61 GRAY COLOR; 4 INCH; 6 INCH; 3 INCH; UL 508A, CUL, CSA C22.2 APPROVAL; WALL MOUNTING; NEMA 12/13, IP65 ENCLOSURE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Mild Steel;Steel;Mild Steel |
| Material Specification | 16 Gauge |
| Model | A51CH |
| Modification Services | Yes |
| Mounting | Wall |
| Mounting Imperial | 6.75 x 2.00 in |
| NEMA Rating | 12 |
| Noun | * |
| Overall Dimensions Imperial | 7.50 x 4.94 in |
| Panel | A6P4 |
| Panel Size Imperial | 4.88 x 2.88 in |
| Product Description | CH Box 6.00x4.00x3.00 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical boxes |
| ProductLine | HOFF |
| Protection Rating | NEMA Type 12 |
| Size | 6.00x4.00x3.00 in |
| Thickness Imperial | 16 ga |
| Type | Mild Steel Terminal and Junction Boxes;1-Door |
| Type Number | Type 13 |
| UNSPSC | 39121303 |
| UPC | 78351055370 |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Weight Imperial | 2.5 lb |
| Width | 4;4 Inch |
| Width Imperial | 4 in |
| Width Metric | 102 mm |