| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | AASHLF1818 |
| Accessory Type | Shelves, Keyboard Trays and Gland Plates |
| Additional Information | RoHS Compliant; Enclosure Rating NEMA 4/12 |
| Application | Controls and Drives;Power Distribution |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | AASHLF1818 |
| Color | White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36910 |
| Commodity Description | Enclosure General Accessories |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 1994 |
| Directory | CIS |
| Families | 1994 |
| Family Description | Enclosure General Accessories |
| Finish | Powder Coating;White |
| Height | 10.15 Inch |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | Shelf, 18.00x18.00 White;18X18 SHELF |
| Item Number | 26519 |
| Long Description | ENCLOSURE SHELF, FOLDING TYPE; STEEL MATERIAL; WHITE FINISH; 18 INCH; 10.15 INCH; A34Y ENCLOSURE USED ON; UL, CSA APPROVAL; INSIDE/OUTSIDE MOUNTING; ROHS COMPLIANT; ENCLOSURE RATING NEMA 4/12; ASHLF MODEL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Mild Steel;Steel;Steel |
| Max Distributed Load Rating Imperial | 150 lb |
| Model | ASHLF |
| Modification Services | Yes |
| Mounting | Inside/Outside |
| NEMA Rating | 12 |
| Noun | * |
| Product Description | Shelf, 18.00x18.00 White |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Modular electrical enclosure |
| ProductLine | HOFF |
| Size | 18.00 x 18.00 in |
| Size Imperial | 18.00 x 18.00 in |
| Thickness Imperial | 14 ga |
| Type | Internal Mounting for Industrial Enclosures;Folding |
| UNSPSC | 39121334 |
| UPC | 78351026519 |
| Used On | A34Y Enclosure |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Weight Imperial | 14 lb |
| Width | 18 Inch |
| Works With | NEMA / IEC |