| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | AEKDF |
| A 110 V 50 Hz Normal Inrush | 10 Max A |
| A 120 V 60 Hz Normal Inrush | 10 Max A |
| Accessory Type | EMC Accessories |
| Additional Information | RoHS Compliant; Used with 110/120 Volt Electrical Interlock |
| Application | Arc Flash Safety;Controls and Drives;Power Distribution |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | AEKDF |
| Color | Unpainted |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36910 |
| Commodity Description | Enclosure General Accessories |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 1994 |
| Directory | CIS |
| Families | 1994 |
| Family Description | Enclosure General Accessories |
| Finish | Chrome Plated |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 120V,60Hz,10/MAX A;KEYOPER INTERLOCK BYPAS |
| Item Number | 26040 |
| Long Description | ENCLOSURE ELECTRICAL INTERLOCK DEFEATER, ELECTRICAL INTERLOCK DEFEATER TYPE; A80 ENCLOSURE USED ON; ROHS COMPLIANT; USED WITH 110/120 VOLT ELECTRICAL INTERLOCK; A80 MODEL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Mild Steel |
| Model | A80 |
| Modification Services | Yes |
| Noun | * |
| Product Description | 120V,60Hz,10/MAX A |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical Box Hardware and Accessories |
| ProductLine | HOFF |
| Size | 120 volt in |
| Type | Electrical Accessories;Electrical Interlock Defeater |
| UNSPSC | 39121321 |
| UPC | 78351026040 |
| Used On | A80 Enclosure |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Weight Imperial | 0.22 lb |
| Works With | NEMA |