| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | CR290246G400 |
| Additional Information | Application Indoor |
| Application | Controls and Drives;Corrosive Environments;Power Distribution |
| Approval | UL, CUL, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | ProAir |
| Catalog Number | CR290246G400 |
| Color | Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36810 |
| Commodity Description | Enclosure Air Conditioners |
| Connection Type | 6 Ft Cord with Wire Lead |
| Cooling Capacity | 2600/2700 BTU/Hr |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Rating | 2/1.9 Ampere |
| DDCATEGORY | 1986 |
| Depth Imperial | 8.63 in |
| Depth Metric | 219 mm |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 3R/12 |
| Enclosure Finish | RAL 7035 Light Gray Semi Textured Powder Coated Paint |
| Enclosure Material | Mild Steel Sheet Metal |
| Families | 1986 |
| Family Description | Enclosure Air Conditioners |
| Finish | Powder Coated |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Height Imperial | 29.5 in |
| Height Metric | 749 mm |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Enclosure |
| InvoiceDescription | AIR COND CR29-0246-G400;2700BTU 460V A/C |
| Item Number | 22662 |
| Long Description | SEALED ENCLOSURE COOLING AIR CONDITIONER, 15.75 INCH W X 8.63 INCH D X 29.5 INCH H SIZE; 50/60 HZ FREQUENCY RATING; 6 FT CORD WITH WIRE LEAD CONNECTION TYPE; ENCLOSURE INSTALLATION; MILD STEEL SHEET METAL ENCLOSURE MATERIAL; 1 PHASE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Mild Steel |
| Max Current | 1.9 A |
| Mechanical Advantage | Stainless steel optional |
| Model | CR29, MCL |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Nominal Capacity Btu H | 2,700 Btu/h |
| Nominal Capacity Watts | 791 W |
| Nominal Voltage | 230 V |
| Noun | * |
| Number Of Phases | 1 |
| Operating Temperature | -40-131;-40 to 131 Deg F |
| Operating Temperature Imperial | -40-131 F |
| Operating Temperature Metric | -40-55 C |
| Power Rating | 920/874 W |
| Product Description | AIR COND CR29-0246-G400 |
| Product Family | ProAir |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Air conditioners |
| ProductLine | HOFF |
| Protection Rating | NEMA Type 12 |
| Remote Access Control | No |
| Size | 15.75 Inch W x 8.63 Inch D x 29.5 Inch H |
| Temperature Control Type | Thermostat |
| Thickness Imperial | 18 ga |
| Type | Air Conditioners |
| UNSPSC | 40101701 |
| UPC | 78351022662 |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Voltage AC | 200-250 V |
| Voltage Rating | 460 V 1-Phase |
| Weight Imperial | 130 lb |
| Weight Metric | 49 kg |
| Width Imperial | 15.75 in |
| Width Metric | 400 mm |