| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | CR430846G401 |
| Additional Information | RoHS/Reach Compliant; Refrigerant Type R134A; Sound Level 71 Decibel; Constructional Feature Corrosion Resistant; Application Indoor/Outdoor, Industrial Automation, Package Handling Equipment, Food and Beverage, Waste Water Treatment, Security and Defense |
| Amperage Rating | 2.5/2.5 A |
| Application | Controls and Drives;Corrosive Environments;Hygienic Environments;Power Distribution |
| Approval | UR, CUR, CE, EAC |
| BTU Rating | 8,000 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | CR430846G401 |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36810 |
| Commodity Description | Enclosure Air Conditioners |
| Connection Type | 6 Foot Cord with Wire Lead |
| Cooling Capacity | 7100/8000 BTU per Hour |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Rating | 3.4/3.6 Amp |
| DDCATEGORY | 1986 |
| Depth Imperial | 10.25 in |
| Depth Metric | 260 mm |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 4/4X |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Families | 1986 |
| Family Description | Enclosure Air Conditioners |
| Finish | Brushed #3 |
| Frequency Rating | 50/60 Hertz |
| Frequency Rating Maximum | 60 Hz |
| Frequency Rating Minimum | 50 Hz |
| Height Imperial | 43.31 in |
| Height Metric | 1,100 mm |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Enclosure |
| InvoiceDescription | AIR COND CR43-0846-G401;8500BTU 460V A/C |
| Item Number | 22843 |
| Long Description | AIR CONDITIONER, 15.75 INCH WIDTH X 10.25 INCH DEPTH X 43.31 INCH HEIGHT SIZE; 50/60 HERTZ FREQUENCY RATING; 6 FOOT CORD WITH WIRE LEAD CONNECTION TYPE; ENCLOSURE INSTALLATION; STAINLESS STEEL ENCLOSURE MATERIAL; 1 PHASE(S); UR, CUR, CE, EAC APPROVAL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Max Current | 2.5 A |
| Mechanical Advantage | Stainless steel optional |
| Model | CR43, MCL |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Nominal Capacity Btu H | 8,000 Btu/h |
| Nominal Capacity Watts | 2,344 W |
| Nominal Voltage | 460 V |
| Noun | * |
| Number Of Phases | 1 |
| Operating Temperature | -40-131;-40 to 131 Deg F |
| Operating Temperature Imperial | -40-131 F |
| Operating Temperature Metric | -40-55 C |
| Phase | 1 |
| Power | 958/1182 W |
| Power Rating | 1564/1656 Watt |
| Product Description | AIR COND CR43-0846-G401 |
| Product Family | ProAir |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Air conditioners |
| ProductLine | HOFF |
| Protection Rating | NEMA Type 4X |
| Remote Access Control | No |
| Size | 15.75 Inch Width x 10.25 Inch Depth x 43.31 Inch Height |
| Temperature Control Type | Thermostat |
| Thickness Imperial | 18 ga |
| Type | Air Conditioners |
| UNSPSC | 40101701 |
| UPC | 78351022843 |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Voltage AC | 400-460 V |
| Voltage Rating | 460 V;460 Volt AC |
| WEIGHT | 125 Pound |
| Weight Imperial | 154 lb |
| Weight Metric | 70 kg |
| Width Imperial | 15.75 in |
| Width Metric | 400 mm |