| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | CSD30368 |
| Additional Information | RoHS/Reach Compliant; Application Machine Control; Applicable Standard IEC 60529, VDE |
| Application | Controls and Drives |
| Approval | UL 508A, CUL, CSA C22.2 |
| Back Panel | CP3630, CP3630G |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Thickness Imperial | 14 ga |
| Catalog Number | CSD30368 |
| Color | Gray;ANSI 61 Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36160 |
| Commodity Description | Nema Types 4 & 12 Metallic Enclosures, Boxes, Cabinets |
| Concept Panel | CP3630 |
| Conductive Concept Panel | CP3630G |
| CountryOfOrigin | US |
| Cover Type | Hidden Hinged, Hinge Pin, Seamless Foam-In-Place Gasketed, (2) 1/4 Turn Latch |
| DDCATEGORY | 1962 |
| Depth | 8;8 Inch |
| Depth Imperial | 8 in |
| Depth Metric | 203 mm |
| Directory | CIS |
| Door Thickness Imperial | 14 ga |
| Enclosure | NEMA 4/12/13, IP66 |
| Families | 1962 |
| Family Description | Nema Types 4 & 12 Metallic Enclosures, Boxes, Cabinets |
| Finish | Powder Coated;Textured, Polyester Powder Painted |
| Height | 30;30 Inch |
| Height Imperial | 30 in |
| Height Metric | 762 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | CONCEPT 1Door ANSI61;STL W/M ENC |
| Item Number | 29413 |
| Latch Quantity | 2 |
| Latch Style | Quarter-turn |
| Latch Type | Quarter-Turn |
| Long Description | WALL MOUNT ENCLOSURE, 1-DOOR TYPE; MILD STEEL MATERIAL; TEXTURED, POLYESTER POWDER PAINTED FINISH; ANSI 61 GRAY COLOR; 36 INCH; 30 INCH; 8 INCH; UL 508A, CUL, CSA C22.2 APPROVAL; WALL MOUNTING; NEMA 4/12/13, IP66 ENCLOSURE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Steel;Mild Steel |
| Material Specification | 14 Gauge |
| Model | CW1 |
| Modification Services | Yes |
| Mounting | Wall |
| Mounting Imperial | 28.50 x 34.50 in |
| NEMA Rating | 12 |
| Noun | * |
| Panel Size Imperial | 34.20 x 28.20 in |
| Panel Size Metric | 869 x 716 mm |
| Product Description | CONCEPT 1Door ANSI61 |
| Product Family | Concept |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Electrical general purpose enclosure |
| ProductLine | HOFF |
| Protection Rating | NEMA Type 12 |
| Size | 30.00x36.00x8.00 in |
| Type | Mild Steel Wall Mounted Industrial Enclosures;1-Door |
| Type Number | Type 4 |
| UNSPSC | 39121324 |
| UPC | 78351029413 |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Weight Imperial | 79.7 lb |
| Width | 36;36 Inch |
| Width Imperial | 36 in |
| Width Metric | 914 mm |