| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | DAH1001A |
| Additional Information | RoHS Compliant; Material Brushed Aluminum |
| Amperage Rating | 0.98 A |
| Application | Controls and Drives; Power Distribution |
| Approval | UL 508A, CSA, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | DAH1001A |
| Color | Unpainted |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 85100 |
| Commodity Description | Wall Heaters |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Rating | 0.98 Amp |
| DDCATEGORY | 368 |
| Depth | 4.8 Inch |
| Depth Imperial | 4 in |
| Depth Metric | 102 mm |
| Directory | CIS |
| Families | 368 |
| Family Description | Wall Heaters |
| Finish | Brushed |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Height | 5.5 Inch |
| Height Imperial | 5.5 in |
| Height Metric | 140 mm |
| Housing Material | Aluminum |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 115V,50/60Hz,100W,0.9A;100W/115V HEATER |
| Item Number | 70530 |
| Long Description | ELECTRIC HEATER, FAN DRIVEN TYPE; 4 INCH; 5.5 INCH; 4.8 INCH; UL 508A, CSA, CE APPROVAL; 115 VOLT AC AT 50/60 HERTZ VOLTAGE RATING; (4) #10-32 TPI SELF TAPPING SCREW MOUNTING; 0.98 AMP CURRENT RATING; 100 WATT WATTAGE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Aluminum |
| Max Current | 0.98 A |
| Model | D85 |
| Mounting | (4) #10-32 TPI Self Tapping Screw |
| Nominal Capacity Watts | 100 W |
| Nominal Voltage | 115 V |
| Noun | * |
| Operating Temperature | 0 to 100 Deg F |
| Product Description | 115V,50/60Hz,100W,0.9A |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Convection heaters |
| ProductLine | HOFF |
| Thickness Imperial | 0.06 in |
| Thickness Metric | 1.5 mm |
| Type | Heaters;Fan Driven |
| UNSPSC | 40101811 |
| UPC | 78351070530 |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Voltage AC | 100-120 V |
| Voltage Rating | 100 - 120 VAC;115 Volt AC at 50/60 Hertz |
| Wattage | 100 Watt |
| Weight Imperial | 1.9 lb |
| Weight Metric | 0.73 kg |
| Width | 4 Inch |
| Width Imperial | 4 in |
| Width Metric | 102 mm |