| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | F22T |
| Accessory Type | Fittings |
| Additional Information | Lead-Free; RoHS Compliant; Used On Large Radius Turn, Mounting Against Vertical or Horizontal; Applicable Standard IEC 60529 |
| Application | Power Distribution |
| Approval | UL 870, CUL, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | F22T |
| Color | Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36310 |
| Commodity Description | Nema Type 1 Wireway & Fittings |
| CountryOfOrigin | MX |
| Cover Type | Screw |
| DDCATEGORY | 1969 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Families | 1969 |
| Family Description | Nema Type 1 Wireway & Fittings |
| Finish | Painted;Powder Coat;ANSI 61 Gray Polyester Powder Coated |
| Height | 2.5;2.5 Inch |
| Height Imperial | 2.5 in |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 2x2 Tee Fitting;90 DEG SWEEP TEE |
| Item Number | 13165 |
| Long Description | WIREWAY SWEEP TEE, TOP OPENING TYPE; 16/14 GAUGE STEEL MATERIAL; ANSI 61 GRAY POLYESTER POWDER COATED FINISH; 2.5 INCH; 2.5 INCH; UL 870, CUL, CSA C22.2 APPROVAL; NEMA 1 ENCLOSURE; SCREW COVER TYPE; LAY-IN WIREWAY TYPE; LEAD-FREE; ROHS COMPLIANT |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Mild Steel;Steel;16/14 Gauge Steel |
| Model | F40PF |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 1 Indoor, electrical protection |
| Noun | * |
| Product Description | Tee Sweep GY MS 2.5x2.5 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Wireway fitting and accessories |
| ProductLine | HOFF |
| Protection Rating | NEMA Type 1 |
| Thickness Imperial | 16 ga |
| Type | Commercial Lay-in Hinged-Cover Type 1 Wireway;Tee;Top Opening |
| Type Number | Type 1 |
| UNSPSC | 39131711 |
| UPC | 78351013165 |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Weight Imperial | 2.9 lb |
| Width | 2.5;2.5 Inch |
| Width Imperial | 2.5 in |
| Wireway | Lay-In NEMA Type 1 Hinged-Cover Wireway |
| Wireway Type | Lay-In |