| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | F44LB |
| Accessory Type | Connectors |
| Additional Information | RoHS Compliant; Includes (1) Gasket, Screw; Applicable Standard IEC 60529 |
| Application | Power Distribution |
| Approval | UL 870, CSA, JIC |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | F44LB |
| Color | Gray |
| Color Code | ANSI 61 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36340 |
| Commodity Description | Nema Type 12 Wireway & Fittings |
| CountryOfOrigin | MX |
| DDCATEGORY | 1972 |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 12, IP54 |
| Families | 1972 |
| Family Description | Nema Type 12 Wireway & Fittings |
| Finish | Galvanized;ANSI 61 Gray Polyester Powder Coated |
| Height | 4;4 Inch |
| Height Imperial | 4 in |
| IP Rating | IP54 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | Box Connector;JIC LAY-IN WIREWAY ADPT |
| Item Number | 18440 |
| Long Description | WIREWAY BOX CONNECTOR, BOX CONNECTOR TYPE; 14 GAUGE STEEL MATERIAL; ANSI 61 GRAY POLYESTER POWDER COATED FINISH; 4 INCH; 4 INCH; UL 870, CSA, JIC APPROVAL; NEMA 12, IP54 ENCLOSURE; LAY-IN WIREWAY TYPE; BUTT HINGED, LATCHED WIREWAY COVER TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Mild Steel;14 Gauge Steel |
| Model | F10 |
| Modification Services | Yes |
| NEMA Rating | 12 |
| Noun | * |
| Product Description | Box Connector |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Wireway |
| ProductLine | HOFF |
| Protection Rating | NEMA Type 12 |
| Sealing Plate Quantity | 1 |
| Sealing Plate Type | 90 |
| Thickness Imperial | 14 ga |
| Type | Box Connector;Industrial Lay-in Wireway;Box Connector |
| UNSPSC | 39131710 |
| UPC | 78351018440 |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Weight Imperial | 1.1 lb |
| Width | 4;4 Inch |
| Width Imperial | 4 in |
| Wireway | Lay-In NEMA Type 12 Wireway |
| Wireway Cover Type | Butt Hinged, Latched |
| Wireway Type | Lay-In |