| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | HF0416413 |
| Additional Information | RoHS/Reach Compliant; Sound Level 34/36 Decibel at 50/60 Hertz; Mounting Type Side Wall Mount; Enclosure Rating NEMA 12, IP55; Application Industrial Automation, Automotive Assembly, Package Handling Equipment, Food and Beverage Process Control, Wind Ener |
| Air Flow Rate | 21 CFM |
| Airflow Imperial | 21 ft/min |
| Airflow Metric | 36 m/h |
| Amperage Rating | 0.1 A |
| Application | Controls and Drives;Power Distribution |
| Approval | UL, CUL, CE, EAC |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Depth | 3.65 Inch |
| Body Length | 4.44 Inch |
| Body Material | RAL 9011 Black UV Resistant Plastic |
| Body Width | 4.42 Inch |
| Catalog Number | HF0416413 |
| Color | Black |
| Color Code | RAL 9011 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36840 |
| Commodity Description | Enclosure Fans |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Rating | 0.1 Amp |
| DDCATEGORY | 1989 |
| Depth Imperial | 3.65 in |
| Depth Metric | 93 mm |
| Directory | CIS |
| Families | 1989 |
| Family Description | Enclosure Fans |
| Finish | Black;Smooth Matte |
| Flow Rate | 21 CFM |
| Frequency Rating | 50/60 Hertz |
| Grille | Not Included |
| Height Imperial | 4.42 in |
| Height Metric | 112 mm |
| Housing Material | Non-metallic |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | IP54 4 in FF 115V 9011;COOLING FILTER FAN |
| Item Number | 34267 |
| Long Description | AIR ENCLOSURE COOLING FILTER FAN, ENCLOSURE TYPE; 4.44 INCH BODY LENGTH; 4.42 INCH BODY WIDTH; 115 VOLT MAX. AC VOLTAGE RATING; 50/60 HERTZ FREQUENCY RATING; UL, CUL, CE, EAC APPROVAL; 115 VOLT AC VOLTAGE RATING; 0.1 AMP CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Plastic |
| Max Current | 0.1 A |
| Maximum AC Voltage Rating | 115 Volt |
| Model | MCLF |
| Nominal Voltage | 115 V |
| Noun | * |
| Operating Temperature | 14 to 131 Deg F |
| Operating Temperature Imperial | 14-131 F |
| Power Rating | 8.5/7 Watt |
| Product Description | IP54 4 in FF 115V 9011 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fans |
| ProductLine | HOFF |
| Size | 4.42 x 4.44 x 3.65 in |
| Speed Rating | 3250 RPM |
| Type | Fans and Filter Fans;Enclosure |
| UNSPSC | 40101604 |
| UPC | 78351034267 |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Voltage AC | 100-100 V |
| Voltage Rating | 115 VAC;115 Volt AC |
| Weight Imperial | 1.6 lb |
| Weight Metric | 0.4 kg |
| Width Imperial | 4.44 in |
| Width Metric | 113 mm |