| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | HF0926414 |
| Additional Information | RoHS/Reach Compliant; Sound Level 43/46 Decibel at 50/60 Hertz; Mounting Type Side Wall Mount; Enclosure Rating NEMA 12; Application Industrial Automation, Automotive Assembly, Package Handling Equipment, Food and Beverage Process Control, Wind Energy Sys |
| Air Flow Rate | 70 CFM |
| Airflow Imperial | 70 ft/min |
| Airflow Metric | 119 m/h |
| Ambient Temperature Maximum | 131 F |
| Ambient Temperature Minimum | 14 F |
| Amperage Rating | 0.12/0.10 A |
| Application | Controls and Drives;Power Distribution |
| Approval | UL, CUL, CE, EAC |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Depth | 4.15 Inch |
| Body Length | 8.21 Inch |
| Body Material | RAL 7035 Light Gray UV Resistant Plastic |
| Body Width | 8.19 Inch |
| Catalog Number | HF0926414 |
| Color | Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36840 |
| Commodity Description | Enclosure Fans |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Rating | 0.12/0.1 Amp |
| DDCATEGORY | 1989 |
| Depth Imperial | 4.15 in |
| Depth Metric | 105 mm |
| Directory | CIS |
| Families | 1989 |
| Family Description | Enclosure Fans |
| Finish | Lt Gray;Smooth Matte |
| Flow Rate | 70 CFM |
| Frequency Rating | 50/60 Hertz |
| Grille | Not Included |
| Height Imperial | 8.19 in |
| Height Metric | 208 mm |
| Housing Material | Non-metallic |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | IP54 9 in FF 230V 7035;COOLING FILTER FAN |
| Item Number | 34201 |
| Long Description | AIR ENCLOSURE COOLING FILTER FAN, ENCLOSURE TYPE; 8.21 INCH BODY LENGTH; 8.19 INCH BODY WIDTH; 230 VOLT MAX. AC VOLTAGE RATING; 50/60 HERTZ FREQUENCY RATING; UL, CUL, CE, EAC APPROVAL; 230 VOLT AC VOLTAGE RATING; 0.12/0.1 AMP CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Plastic |
| Max Current | 0.12 A |
| Maximum AC Voltage Rating | 230 Volt |
| Model | MCLF |
| Nominal Voltage | 230 V |
| Noun | * |
| Operating Temperature | 14 to 131 Deg F |
| Operating Temperature Imperial | 14-131 F |
| Power Rating | 15/14 Watt |
| Product Description | IP54 9 in FF 230V 7035 |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fans |
| ProductLine | HOFF |
| Size | 8.19 x 8.21 x 4.15 in |
| Speed Rating | 2600/2900 RPM |
| Type | Fans and Filter Fans;Enclosure |
| UNSPSC | 40101604 |
| UPC | 78351034201 |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Voltage AC | 200-250 V |
| Voltage Rating | 230 VAC;230 Volt AC |
| Weight Imperial | 2 lb |
| Weight Metric | 1 kg |
| Width Imperial | 8.21 in |
| Width Metric | 209 mm |