| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | PLKTN28 |
| Air Conditioner Manufacturer To Replace | ISC, Kooltronic, Thermal Edge |
| Application | Controls and Drives;Power Distribution |
| Base Price | 0.0000 |
| Color | Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 1986 |
| Depth Imperial | 1.5 in |
| Depth Metric | 38 mm |
| Families | 1986 |
| Family Description | Enclosure Air Conditioners |
| Finish | Lt Gray;Powder Coated |
| Height Imperial | 33.25 in |
| Height Metric | 845 mm |
| InvoiceDescription | ADAPTOR PLENUM |
| Material | Mild Steel |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Product Description | ADAPTOR PLENUM |
| Product Family | EasySwap |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fans |
| ProductLine | HOFF |
| Protection Rating | NEMA Type 12 |
| Size | 33.25 x 12.25 x 1.5 in |
| Thickness Imperial | 18 ga |
| Type | Air Conditioners |
| UNSPSC | 40101604 |
| UPC | 78351026505 |
| Weight Imperial | 7.9 lb |
| Width Imperial | 12.25 in |
| Width Metric | 311 mm |