| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | PLRG28 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Includes Gasket |
| Air Conditioner Manufacturer To Replace | Kooltronic, Pfennenberg, Rittal |
| Application | Controls and Drives;Power Distribution |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | PLRG28 |
| Color | Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Color Finish | Light Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36810 |
| Commodity Description | Enclosure Air Conditioners |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 1986 |
| Depth Imperial | 1.5 in |
| Depth Metric | 38 mm |
| Directory | CIS |
| Families | 1986 |
| Family Description | Enclosure Air Conditioners |
| Finish | Lt Gray;Powder Coated |
| Height Imperial | 37.4 in |
| Height Metric | 950 mm |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | ADAPTER PLENUM;ADAPTOR PLENUM |
| Item | Adapter |
| Item Number | 21496 |
| Long Description | AIR CONDITIONER ADAPTER PLENUM, 18 GAUGE STEEL MATERIAL; 37.4 INCH HEIGHT X 16.97 INCH WIDTH X 1.5 INCH DEPTH SIZE; LIGHT GRAY COLOR/FINISH; ADAPTER; SEALED ENCLOSURE COOLING AIR CONDITIONER USED ON ITEM; ROHS COMPLIANT; INCLUDES GASKET |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Mild Steel;18 Gauge Steel |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Noun | * |
| Product Description | ADAPTER PLENUM |
| Product Family | EasySwap |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fans |
| ProductLine | HOFF |
| Protection Rating | NEMA Type 12 |
| Size | 37.4 x 16.97 x 1.5 in;37.4 Inch Height x 16.97 Inch Width x 1.5 Inch Depth |
| Thickness Imperial | 18 ga |
| Type | Air Conditioners |
| UNSPSC | 40101604 |
| UPC | 78351021496 |
| Used On Item | Sealed Enclosure Cooling Air Conditioner |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Weight Imperial | 15.04 lb |
| Width Imperial | 16.97 in |
| Width Metric | 431 mm |