| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | S060516G050 |
| Application | Controls and Drives;Power Distribution |
| Base Price | 0.0000 |
| Color | Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| CountryOfOrigin | CN |
| DDCATEGORY | 1986 |
| Depth Imperial | 8.1 in |
| Depth Metric | 206 mm |
| Families | 1986 |
| Family Description | Enclosure Air Conditioners |
| Finish | Powder Coated |
| Height Imperial | 21.6 in |
| Height Metric | 549 mm |
| InvoiceDescription | AC 115V 50 60HZ 500W;115V AIR CNDNR |
| Material | Mild Steel |
| Max Current | 20 A |
| NEMA Rating | 12 Indoor, dust-resistant |
| Nominal Capacity Btu H | 1,700 Btu/h |
| Nominal Capacity Watts | 500 W |
| Nominal Voltage | 115 V |
| Operating Temperature | 50-131 |
| Operating Temperature Imperial | 50-131 F |
| Operating Temperature Metric | 10-55 C |
| Product Description | AC 115V 50 60HZ 500W |
| Product Family | SpectraCool Slim Fit |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Air conditioners |
| ProductLine | HOFF |
| Protection Rating | NEMA Type 12 |
| Remote Access Control | No |
| Thickness Imperial | 18 ga |
| Type | Air Conditioners |
| UNSPSC | 40101701 |
| UPC | 78351028174 |
| Voltage AC | 100-120 V |
| Voltage Rating | 100 - 120 VAC |
| Weight Imperial | 47 lb |
| Weight Metric | 15 kg |
| Width Imperial | 11 in |
| Width Metric | 279 mm |