| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | T200216G157 |
| Additional Information | RoHS/Reach Compliant; Refrigerant Type R134A; Sound Level 66 Decibel; Constructional Feature Corrosion Resistant; Application Outdoor, Industrial Automation, Telecommunications Equipment, Package Handling Equipment, Security and Defense System; Includes H |
| Amperage Rating | 7 A |
| Application | Controls and Drives;Corrosive Environments;Power Distribution |
| Approval | UL, CUL, CE, EAC |
| BTU Rating | 2,000 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | T200216G157 |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36810 |
| Commodity Description | Enclosure Air Conditioners |
| Connection Type | 6 Foot Cord with NEMA 5-15 Plug |
| Cooling Capacity | 1800/2000 BTU per Hour |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Rating | 7 Amp |
| DDCATEGORY | 1986 |
| Depth Imperial | 9.9 in |
| Depth Metric | 251 mm |
| Directory | CIS |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Families | 1986 |
| Family Description | Enclosure Air Conditioners |
| Finish | Brushed #3 |
| Frequency Rating | 50/60 Hertz |
| Frequency Rating Maximum | 60 Hz |
| Frequency Rating Minimum | 50 Hz |
| Height Imperial | 20 in |
| Height Metric | 508 mm |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Installation | Enclosure |
| InvoiceDescription | AIR COND T20-0216-G157;2000BTU 115V A/C |
| Item Number | 22514 |
| Long Description | SEALED ENCLOSURE COOLING AIR CONDITIONER, 10 INCH WIDTH X 9.9 INCH DEPTH X 20 INCH HEIGHT SIZE; 50/60 HERTZ FREQUENCY RATING; 6 FOOT CORD WITH NEMA 5-15 PLUG CONNECTION TYPE; ENCLOSURE INSTALLATION; STAINLESS STEEL ENCLOSURE MATERIAL |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Max Current | 7 A |
| Model | T20, MCL |
| NEMA Rating | 4X Watertight, corrosion-resistant |
| Nominal Capacity Btu H | 2,000 Btu/h |
| Nominal Capacity Watts | 586 W |
| Nominal Voltage | 115 V |
| Noun | * |
| Number Of Phases | 1 |
| Operating Temperature | -40-131;-40 to 131 Deg F |
| Operating Temperature Imperial | -40-131 F |
| Operating Temperature Metric | -40-55 C |
| Power Rating | 700/805 Watt |
| Product Description | AIR COND T20-0216-G157 |
| Product Family | T-Series |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Air conditioners |
| ProductLine | HOFF |
| Protection Rating | NEMA Type 4X |
| Remote Access Control | No |
| Size | 10 Inch Width x 9.9 Inch Depth x 20 Inch Height |
| Temperature Control Type | Thermostat |
| Thickness Imperial | 18 ga |
| Type | Air Conditioners |
| UNSPSC | 40101701 |
| UPC | 78351022514 |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Voltage AC | 100-120 V |
| Voltage Rating | 100 - 120 VAC;115 Volt AC |
| WEIGHT | 56 Pound |
| Weight Imperial | 46 lb |
| Weight Metric | 25 kg |
| Width Imperial | 10 in |
| Width Metric | 254 mm |