| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | TEC24VCNTLRN |
| Accuracy | +/-3.6 Deg F |
| Additional Information | RoHS/Reach Compliant; Alarm Contact Rating 0.5 Amp at 24 Volt DC; Mounting Bracket Dimensions 6.5 Inch Length x 3.19 Inch Width x 0.5 Inch Height |
| Amperage Rating | 17.2 A |
| Application | Controls and Drives; Power Distribution; Corrosive Environments; Hygienic Environments;Industry Control |
| Approval | UL |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | TEC24VCNTLRN |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 43200 |
| Commodity Description | Temperature Controls |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 2171 |
| Depth Imperial | 0.05 in |
| Depth Metric | 1 mm |
| Directory | CIS |
| Families | 2171 |
| Family Description | Temperature Controls |
| Height Imperial | 3.19 in |
| Height Metric | 81 mm |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Input Signal | 18 to 30 Volt DC |
| InvoiceDescription | TEC 24V CONTROLLER;TEMPERATURE CTRLR |
| Item Number | 27636 |
| Long Description | THERMOELECTRIC TEMPERATURE CONTROLLER, 6.5 INCH LENGTH X 2.88 INCH WIDTH X 1.2 INCH HEIGHT SIZE; 18 VOLT MIN. DC VOLTAGE RATING; 30 VOLT MAX. DC VOLTAGE RATING; +/-3.6 DEG F ACCURACY; UL APPROVAL; INDUSTRY CONTROL APPLICATION; 24 VOLT DC VOLTAGE RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Maximum DC Voltage Rating | 30 Volt |
| Minimum DC Voltage Rating | 18 Volt |
| Model | MCLT |
| Mounting | Panel |
| Noun | * |
| Operating Temperature | -40 to 131 Deg F |
| Outside Depth | 6.5 in |
| Outside Height | 1.2 in |
| Outside Width | 2.88 in |
| Product Description | TEC 24V CONTROLLER |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Thermostats |
| ProductLine | HOFF |
| Size | 6.5 Inch Length x 2.88 Inch Width x 1.2 Inch Height |
| Type | Thermoelectric Coolers |
| UNSPSC | 41112209 |
| UPC | 78351027636 |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Voltage Rating | 24 Volt DC |
| Weight Imperial | 1.7 lb |
| Weight Metric | 0.1 kg |
| Width Imperial | 6.5 in |
| Width Metric | 165 mm |