| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | TFP424 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Enclosure Rating NEMA 1; Mounting Type Side Mount; Application Industrial Automation, Automotive Assembly, Package Handling Equipment, Food and Beverage Process Control, Wind Energy System |
| Air Flow Rate | 55 CFM |
| Airflow Imperial | 55 ft/min |
| Airflow Metric | 93 m/h |
| Ambient Temperature Maximum | 158 F |
| Amperage Rating | 0.35 A |
| Application | Controls and Drives;Power Distribution |
| Approval | UL, CSA, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Depth | 2.65 Inch |
| Body Length | 7.37 Inch |
| Body Width | 6.29 Inch |
| Catalog Number | TFP424 |
| Color | Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36840 |
| Commodity Description | Enclosure Fans |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Rating | 0.35 Amp |
| DDCATEGORY | 1989 |
| Depth Imperial | 3 in |
| Depth Metric | 76 mm |
| Directory | CIS |
| Families | 1989 |
| Family Description | Enclosure Fans |
| Filter | Washable Foam |
| Finish | Smooth Matte |
| Flow Rate | 55 CFM max |
| Grille | Black ABS Plastic |
| Height Imperial | 6.29 in |
| Height Metric | 160 mm |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 4 in Fan Package 24 VDC;4IN COOLING FAN PKG |
| Item Number | 17387 |
| Long Description | COOLING FAN, ENCLOSURE TYPE; POLYCARBONATE MATERIAL; 7.37 INCH BODY LENGTH; 6.29 INCH BODY WIDTH; 24 VOLT MAX. DC VOLTAGE RATING; UL, CSA, CE APPROVAL; 24 VOLT DC VOLTAGE RATING; 0.35 AMP CURRENT RATING; 8.4 WATT POWER RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Composite;Polycarbonate |
| Max Current | 0.35 A |
| Maximum DC Voltage Rating | 24 Volt |
| Model | D85 |
| Nominal Voltage | 24 V |
| Noun | * |
| Operating Temperature | 158 Deg F |
| Power Rating | 8.4 Watt |
| Product Description | 4 in Fan Package 24 VDC |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fans |
| ProductLine | HOFF |
| Size | 6 x 7 x 2 in |
| Type | Fans and Filter Fans;Enclosure |
| UNSPSC | 40101604 |
| UPC | 78351017387 |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Voltage DC | 24-24 V |
| Voltage Rating | 24 VDC;24 Volt DC |
| Weight Imperial | 1.4 lb |
| Weight Metric | 1.9 kg |
| Width Imperial | 7.37 in |
| Width Metric | 187 mm |