| Manufacturer Name | NVENT (HOFFMAN)/HOFFMAN ENCLOSURES INC |
| MfgPartNo | TFP624 |
| Additional Information | RoHS Compliant; Nominal Size 6 Inch; SIL Noise 62.5 Decibel |
| Air Flow Rate | 140 CFM |
| Airflow Imperial | 140 ft/min |
| Airflow Metric | 238 m/h |
| Ambient Temperature Maximum | 158 F |
| Amperage Rating | 0.88 A |
| Application | Controls and Drives;Power Distribution |
| Approval | UL 508A, CSA, CE |
| Base Price | 0.0000 |
| Body Depth | 3.75 Inch |
| Body Length | 8.87 Inch |
| Body Material | Molded Polycarbonate |
| Body Width | 7.8 Inch |
| Catalog Number | TFP624 |
| Color | Gray |
| Color Code | RAL 7035 |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 36840 |
| Commodity Description | Enclosure Fans |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Rating | 0.88 Amp |
| DDCATEGORY | 1989 |
| Depth Imperial | 4.14 in |
| Depth Metric | 105 mm |
| Directory | CIS |
| Families | 1989 |
| Family Description | Enclosure Fans |
| Filter | Washable Foam |
| Finish | Smooth Matte |
| Flow Rate | 140 CFM max |
| Grille | Black ABS Plastic |
| Height Imperial | 7.8 in |
| Height Metric | 198 mm |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | 6 in Fan Package 24 VDC;6IN COOLING FAN PKG |
| Item Number | 17388 |
| Long Description | COOLING FAN PACKAGE, ENCLOSURE TYPE; 8.87 INCH BODY LENGTH; 7.8 INCH BODY WIDTH; 24 VOLT MAX. DC VOLTAGE RATING; UL 508A, CSA, CE APPROVAL; 24 VOLT DC VOLTAGE RATING; 0.88 AMP CURRENT RATING; MOLDED POLYCARBONATE BODY MATERIAL; 21.1 WATT POWER RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Composite |
| Max Current | 1.2 A |
| Maximum DC Voltage Rating | 24 Volt |
| Model | D85 |
| Nominal Voltage | 24 V |
| Noun | * |
| Operating Temperature | 158 Deg F |
| Power Rating | 21.1 Watt |
| Product Description | 6 in Fan Package 24 VDC |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Fans |
| ProductLine | HOFF |
| Size | 8 x 9 x 4 in |
| Type | Fans and Filter Fans;Enclosure |
| UNSPSC | 40101604 |
| UPC | 78351017388 |
| Vendor Name | NVENT HOFFMAN |
| Vendor Number | 783510 |
| Vendor Short Name | HOFF |
| Voltage DC | 24-24 V |
| Voltage Rating | 24 VDC;24 Volt DC |
| Weight Imperial | 2.8 lb |
| Weight Metric | 2.4 kg |
| Width Imperial | 8.87 in |
| Width Metric | 225 mm |