| Manufacturer Name | HUBBELL POWER SYSTEMS INC. |
| MfgPartNo | HG37061 |
| Base Price | 0.0000 |
| Connection | Single Clamp |
| CountryOfOrigin | MX |
| Current Rating | 400 A |
| DDCATEGORY | 395 |
| Description Long | "Mounted Duckbill Ground Clamp 6', Type II-Class B-Grade 4, 1.162"" Jaw Opening" |
| Description Short | "Mounted Duckbill Ground Clamp 6', Type II-Class B-Grade 4, 1.162"" Jaw Opening" |
| EU RoHS Indicator | No |
| FEATURES Bullets | "Mounted Duckbill Ground Clamp;Continuous Current 400A;Fault Current 34kA for 15 cycles or 25kA for 30 cycles;Main Line Range Max. 566kcmil CU or 900kcmil ACSR (1.162"");Main Line Range Min. #6 Sol. CU (0.162"");Jumper Range Max. 4/0 Grd. Cable;Jumper Range Min. #2 Grd. Cable;ASTM Type II, Class A, Grade 4;Jaws Smooth;Ferrule Plain-Plug" |
| FV BuyAmericanCompliant | Contact Manufacturer |
| Families | 395 |
| Family Description | Ground Rods & Grounding Systems |
| Fault Current 15 Cycles | 43000 A |
| Fault Current 30 Cycles | 30000 A |
| Fault Current ASTM Grade | Grade 4 |
| Grounding Wire Capacity Maximum | 4/0 Cable w/ Plain Terminal |
| Grounding Wire Capacity Minimum | #2 Cable w/ Plain Terminal |
| InvoiceDescription | GROUND CLAMP- DUCKBILL - MTD 6FT -II-B-4;GROUND CLAMP |
| Jaw Opening | "1.162"" (30 mm) - 0.162"" (4 mm)" |
| Jaw Opening Size Maximum | 1.162 in |
| Jaw Opening Size Minimum | .162 in |
| Length | 6 in |
| Material | Aluminum |
| Product Description | GROUND CLAMP |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Mounted Duckbill Ground Clamp 6 ft (1.8 m), Type II-Class B-Grade 4, 1.162 in (29 mm) Jaw Opening |
| ProductLine | HPS |
| Special Features | Duckbill |
| Standard | ASTM Grade 5 |
| Terminal Connection Type | Pressure |
| Type | Grounding Clamps |
| UNSPSC | 39121613 |
| UPC | 09635903875 |