| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | 074093512 |
| Additional Information | Connector Size 1.34 Inch Diameter x 1.5 Inch Length; Operating Temperature -30 to 225 Deg F; Application Hazardous Location |
| Application | Straight Male |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | PolyTuff [R]I |
| Catalog Number | 074093512 |
| Color | Metallic |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 24100 |
| Commodity Description | Liquid Tight Flex. Conduit Fittings |
| Conduit Trade Size | 1/2 in |
| Connection | Cap Nut |
| Connector Material | Zinc Plated Steel |
| Connector Type | Straight Male |
| CountryOfOrigin | US |
| DDCATEGORY | 129 |
| Description Long | "Kellems Wire Management, Liquidtight System, Straight, 1/2"", Insulated with Mesh" |
| Description Marketing Copy | Reduces equipment downtime.;Strain Relief for Liquidtight Conduit - Steel Fitting, Stainless Steel Mesh for Liquidtight Metal Conduit and PolyTuff I Non-Metallic Conduit. Helps prevent conduit pull-out and damage at the fitting |
| Description Short | "Kellems Wire Management, Liquidtight System, Straight, 1/2"", Insulated with Mesh" |
| Directory | CIS |
| Environmental Conditions | Suitable for use in wet locations when a listed sealing ring is used between box and fitting |
| FEATURES Bullets | Allows the use of Kellems grips;Easy installation;Extends connector and cable life |
| FV Conduit Trade Size | 1/2 in |
| FV Fitting Size | "1/2"" NPT" |
| Families | 129 |
| Family Description | Liquid Tight Flex. Conduit Fittings |
| Finish | Metallic |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | "STR S-TITE GRIP, 1/2"", INS W/MESH";SEALTITE GRIP |
| Item Number | 33188 |
| Long Description | LIQUIDTIGHT CONDUIT CONNECTOR AND MESH, 3.5 INCH MESH LENGTH; UL, CSA APPROVAL; STRAIGHT MALE CONNECTOR TYPE; 10 PER CARTON STANDARD PACKAGE; 1/2 INCH TRADE SIZE; INSULATED THROAT TYPE; STAINLESS STEEL MESH MATERIAL; ENDLESS WEAVE MESH TYPE |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Steel Fitting, Stainless Steel Mesh |
| Mesh Length | 3.5 Inch |
| Mesh Material | Stainless Steel |
| Mesh Type | Endless Weave |
| Mounting | Between Enclosure and Conduit |
| NEMA Rating | Suitable for use in hazardous locations per Class 1 Div 2 |
| Noun | * |
| Pallet Quantity | 2880 |
| Performance | Environmental - Flammability - UL 94-HB and UL 94-V2;Environmental - Hazardous Location - Suitable for use in hazardous locations per Class I, Div. 2, Class II, Div. 1 & 2, Class III, Div. 1 & 2;Environmental - Operating Temperature - -30F to +225F (-34C to +107C) |
| Product Description | "STR S-TITE GRIP, 1/2"", INS W/MESH" |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | "Kellems Wire Management, Liquidtight System, Straight, 1/2"", Insulated with Mesh" |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Liquidtight Conduit |
| Size | 1/2 in |
| Special Features | Insulated |
| Standard | UL Listed |
| Standard Package | 10 per Carton |
| Temperature Rating Maximum | 225.000000000000000 F |
| Temperature Rating Minimum | -40.000000000000000 F |
| Throat Type | Insulated |
| Trade Size | 1/2 Inch |
| Type | Straight With Male Fitting |
| UNSPSC | 39121420 |
| UPC | 78358533188 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |