| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | 1223GY |
| Action | SPDT |
| Additional Information | Dielectric Voltage Rating 1500 Volt AC for 1 Minute; Copper Wire Size 14 to 10 AWG Solid and Stranded; Operating Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Flammability Rating UL 94V-2; Applicable Standard Federal Specification W-S-896 |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Back and Side Wired;Industrial, General Purpose |
| Approval | UL, CSA |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Hubbell-Pro[R] |
| Catalog Number | 1223GY |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51100 |
| Commodity Description | General Purpose Switches |
| Connection | Back and Side Wired |
| Contact Configuration | Two Position |
| Contact Rating | Per UL 20 |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A;20 Amp |
| DDCATEGORY | 572 |
| Description Long | Switches and Lighting Controls, Hubbell- PRO Series, Toggle Switches, General Purpose AC, Three Way, 20A 120/277V AC, Back and Side Wired , Gray |
| Description Short | Switches and Lighting Controls, Hubbell- PRO Series, Toggle Switches, General Purpose AC, Three Way, 20A 120/277V AC, Back and Side Wired , Gray |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Enclosure | None |
| Environmental Conditions | Indoor Dry unless protected by additional means |
| FEATURES Bullets | Color Coded by Amperage makes inspection easy even when installed;Steel, zinc plated bridge is corrosion resistant;Strip gauge for accurate wiring |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 120-277 VAC |
| Families | 572 |
| Family Color | Gray |
| Family Description | General Purpose Switches |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| Insulation | False |
| InvoiceDescription | SWITCH, HUBPRO, 3-WAY, 20A 120/277V, GY;20A 120/277V 3WY TGL SW |
| Item Number | 18145 |
| Long Description | TOGGLE SWITCH, TOGGLE, HEAVY DUTY TYPE; THERMOPLASTIC (TOP/BOTTOM HOUSING), NYLON (TOGGLE) MATERIAL; 1.49 INCH WIDTH X 1 INCH DEPTH X 4.18 INCH HEIGHT SIZE; GRAY COLOR; 3-WAY OPERATION TYPE; UL, CSA APPROVAL; INDUSTRIAL, GENERAL PURPOSE APPLICATION |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Thermoplastic (Top/Bottom Housing), Nylon (Toggle) |
| Mounting | Screw Mount |
| Noun | * |
| Number Of Poles | Single Pole |
| Operating Cycles | 50,000 |
| Operating Temperature Maximum | 167 F |
| Operating Temperature Minimum | -40 F |
| Operation Type | 3-Way |
| Pallet Quantity | 4000 |
| Performance | Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 1500V AC minimum for 1 minute;Electrical - Max. Continuous Current - 20A;Electrical - Max. Working Voltage - 277V AC;Electrical - Overload - Minimum 4.8 times rated current for 100 cycles;Electrical - Temperature Rise - 30C maximum at rated current;Environmental - Flammability - UL 94V-2;Environmental - Operating Temperature - Max. continuous: 75C,Min. continuous: -40C without impact;Mechanical - Terminal Accommodations - #14 AWG min. - #10 AWG max. solid and stranded copper wire only |
| Power Rating | 1 HP at 120 Volt AC, 2 HP at 208/240/277 Volt AC |
| Product Description | SWITCH, HUBPRO, 3-WAY, 20A 120/277V, GY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Switches and Lighting Controls, Hubbell- PRO Series, Toggle Switches, General Purpose AC, Three Way, 20A 120/277V AC, Back and Side Wired, Gray |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Heavy Duty |
| Size | 4.18 in x 1.49 in x 1.83 in;1.49 Inch Width x 1 Inch Depth x 4.18 Inch Height |
| Special Features | Standard Product |
| Standard | UL Listed |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Switch Type | Toggle |
| Temperature Rise Max | 30C maximum at rated current |
| Type | Toggle;Toggle, Heavy Duty |
| UNSPSC | 39122211 |
| UPC | 78358518145 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 120-277 VAC;120 to 277 Volt AC |
| Voltage Rating Description | 120-277 VAC | |
| Wattage | 5540 W |
| Wiring | Back, Side |