| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | 5362GYWR |
| Additional Information | Wire Size 12 to 10 AWG Copper Solid/Stranded; Contact Material Brass; Strap Material Galvanized Steel; Operating Temperature -40 to 75 Deg C |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Hubbell-Pro Extra Heavy Duty |
| Approval | UL, CSA C22.2, Fed Spec WC596 |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | Hubbell-Pro[TM] |
| Catalog Number | 5362GYWR |
| Color | Gray |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Configuration | 5-20R |
| Connection | Back and Side Wired |
| Constructional Feature | Weather Resistant |
| CountryOfOrigin | US |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A;20 Ampere |
| DDCATEGORY | 573 |
| Description Long | Straight Blade Devices, Weather Resistant Receptacles, Duplex, Commercial/Industrial Grade, 2-Pole 3-Wire Grounding, 15A 125V, 5-15R, Gray |
| Description Short | Straight Blade Devices, Weather Resistant Receptacles, Duplex, Commercial/Industrial Grade, 2-Pole 3-Wire Grounding, 15A 125V, 5-15R, Gray |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | No |
| Environmental Conditions | Weather Resistant |
| FEATURES Bullets | Compact design;Finder Groove Face;Triple wipe contacts;Weather-resistance complies with national electrical code requirements |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 573 |
| Family Color | Gray |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Grade | Heavy Duty, Specification |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 1 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | RCPT, DUP WR, HUBPRO, 20A 125V, GY;20A 125V DPLX RCPT |
| Item Number | 35866 |
| Long Description | STRAIGHT BLADE DUPLEX RECEPTACLE, FINDER GROOVE FACE DUPLEX TYPE; NYLON MATERIAL; GRAY COLOR; 5-20R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); HEAVY DUTY, SPECIFICATION GRADE; UL, CSA C22.2, FED SPEC WC596 APPROVAL; 125 V VOLTAGE RATING; 20 AMPERE CURRENT RATING |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Material Quality | Thermoplastic/Composite |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire;3 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - UL 94 V-2;Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75C, minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device;Mechanical - Terminal Accommodation - #12-#10 AWG copper stranded or solid conductor only;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA |
| Phase | 1 |
| Product Description | RCPT, DUP WR, HUBPRO, 20A 125V, GY |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Straight Blade Devices, Weather Resistant Receptacles, Duplex, Commercial/Industrial Grade, 2-Pole 3-Wire Grounding, 15A 125V, 5-15R, Gray |
| ProductLine | HUBW |
| Series | Hubbell-PRO |
| Size | 3.28 in x 1.41 in x 1.09 in;Standard Sized Product |
| Special Features | Self Grounding |
| Standard | UL File No. E2186, Certified to CSA 22.2, No. 42 File 285, Fed. Spec. W-C-596, NEMA WD-6 Compliant |
| Temperature Rating Maximum | 167 F |
| Temperature Rating Minimum | -40 F |
| Type | Weather Resistant Duplex;Finder Groove Face Duplex |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358535866 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125 V |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 1875 W |
| Wire Size | #12 to #10 |
| Wiring | Back, Side |