| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | AD2000W1 |
| Additional Information | Material High Impact Plastic; Temperature Rating 32 to 104 Deg F |
| Application | Single Circuit;Lighting Control |
| Approval | UL (Canada and US), CEC |
| Area Coverage | 1000 Square Foot |
| Base Price | 0.0000 |
| Brand Name | H-MOSS [R] |
| Catalog Number | AD2000W1 |
| Color | White |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 74310 |
| Commodity Description | Lighting Occupancy Sensors |
| Connector | Screwed Terminal |
| CountryOfOrigin | CN |
| DDCATEGORY | 3430 |
| Description Long | Occupancy Sensing Products, Wall Switch,Occupancy or Vacancy, Dual Tech, 1 Relay, 1000 Square Feet, 800WIncandescent, 1000W Fluorescent @ 120V AC, 1800W Fluorescent @ 277V AC,120/277V AC, With Photocell, White |
| Description Marketing Copy | Adaptive Dual Technology combines Ultrasonic and Passive Infrared technology, minimizing the risk of lights turning ON when the space is unoccupied. Once occupancy is detected by both technologies within the space lights are turned ON, only one technology is necessary to keep the lights ON. Adaptive technology provides better control. Hubbells patented breakthrough in advanced control feature smart microprocessors constantly monitoring the controlled area and adjust the sensitivity and timer based on environmental history. The optimum choice when performance is paramount. |
| Description Short | Occupancy Sensing Products, Wall Switch,Occupancy or Vacancy, Dual Tech, 1 Relay, 1000 Square Feet, 800WIncandescent, 1000W Fluorescent @ 120V AC, 1800W Fluorescent @ 277V AC,120/277V AC, With Photocell, White |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Contact Manufacturer |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected by Additional Means |
| FEATURES Bullets | Built in photocell with manual super saver mode for daylight harvesting;Dual technology sensing combines the individual advantages of passive infrared and ultrasonic detection;Impact resistant hard lens is standard and color matched to the switch;No neutral required |
| FV Controls Networked | N/A |
| FV Voltage Rating Description | 120/277V AC |
| Families | 3430 |
| Family Description | Lighting Occupancy Sensors |
| Finish | White |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | WALL SW,VAC/OCC,DT,1R,120/277V,WH;120/277V WALL SW |
| Item Number | 41331 |
| Load | Lighting Circuit |
| Load Rating | 0 to 800 Watt (Incandescent), 0 to 1000 Watt at 120 Volt AC Ballast, 0 to 1800 Watt at 277 Volt AC (Ballast) |
| Load Type | Incandescent/Ballast |
| Long Description | WALL SWITCH, WALL SWITCH, DUAL TECHNOLOGY TYPE; 1.71 INCH WIDTH X 1.69 INCH DEPTH X 4.13 INCH HEIGHT SIZE; WHITE FINISH; UL (CANADA AND US), CEC APPROVAL; LIGHTING CONTROL APPLICATION; 120/277 VOLT AC 50/60 HERTZ VOLTAGE RATING; WALL MOUNTING |
| MSDS Form Number | * |
| Mounting | Mounting Screws;Wall |
| Noun | * |
| Operating Temperature Maximum | 104.00000 F |
| Operating Temperature Minimum | 32.00000 F |
| Pallet Quantity | 480 |
| Product Description | WALL SW,VAC/OCC,DT,1R,120/277V,WH |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Wall Switch, Occupancy or Vacancy, Dual Tech, 800WIncandescent, 1000W Fluorescent @ 120V AC, 1800W Fluorescent @ 277V AC, 120/277V AC |
| ProductLine | HUBW |
| Sensing Range Maximum | 10;1000 |
| Sensing Range Minimum | 1000;1000 Square Foot |
| Sensitivity | Adjustable |
| Sensor | Dual Tech |
| Sensor Type | Passive Infrared/Ultrasonic |
| Series | Dual |
| Size | 1.71 Inch Width x 1.69 Inch Depth x 4.13 Inch Height |
| Special Features | Vacancy/Occupancy |
| Standard | UL/CSA |
| Supply Voltage | 120/277 AC |
| Terminal Type | 18 AWG Stranded Wire, 6 Inch Length with 1/2 Inch Stripped End |
| Time Delay | 4 to 30 Minute (Digital/Adaptive) |
| Type | Manual/Auto;Wall Switch, Dual Technology |
| UNSPSC | 39122236 |
| UPC | 78358541331 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 120/277 VAC;120/277 Volt AC 50/60 Hertz |
| Voltage Rating Description | 120/277V AC |