| Manufacturer Name | HUBBELL WIRING DEVICES/KELLEMS |
| MfgPartNo | BR20I |
| Additional Information | Power Rating 1 HP; Material Brass (Contact), Galvanized Steel (Strap); Temperature Rating -40 to 75 Deg C; Flammability Rating UL 94 V-2; Applicable Standard Federal Specification WC-596, NEMA WD-6 |
| Amperage Rating | 20 A |
| Application | Commercial Specification Grade |
| Approval | UL 498, CSA C22.2 |
| Base Price | 0.0000 |
| Catalog Number | BR20I |
| Color | Ivory |
| Commerce Sector | Construction Materials |
| Commodity Code | 51200 |
| Commodity Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Configuration | 5-20R |
| Connection | Back and Side Wired |
| CountryOfOrigin | CN |
| Current Amperage Rating | 20 A |
| Current Rating | 20 A;20 Amp |
| DDCATEGORY | 573 |
| Decorative Color | Ivory |
| Description Long | Straight Blade Devices, Receptacles, Duplex, Commercial/Industrial Grade, 2-Pole 3-Wire Grounding, 20A 125V, 5-20R, Ivory, Single Pack. |
| Description Short | Straight Blade Devices, Receptacles, Duplex, Commercial/Industrial Grade, 2-Pole 3-Wire Grounding, 20A 125V, 5-20R, Ivory, Single Pack |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Directory | CIS |
| EU RoHS Indicator | Yes |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| FEATURES Bullets | Easy access split circuit tab;Nylon face and base;Triple wipe contacts;Wrap-around galvanized steel strap |
| FV Current Amperage Rating | 20 A |
| FV Voltage Rating Description | 125 V |
| Families | 573 |
| Family Description | Receptacles & Surge Protectors |
| Grade | Commercial, Specification |
| Ground Type | Grounding |
| Horsepower Maximum | 1 |
| Image Location | * Image |
| Industry | ELX |
| InvoiceDescription | RCPT, DUP SB, COM GRD, 20A 125V, B/S, IV;IVY 20A 125V DPLX RCPT |
| Item Number | 83488 |
| Long Description | DUPLEX RECEPTACLE, SMOOTH FACE DUPLEX TYPE; NYLON (FACE/BASE) MATERIAL; IVORY COLOR; 5-20R CONFIGURATION; 3 WIRE(S); COMMERCIAL, SPECIFICATION GRADE; UL 498, CSA C22.2 APPROVAL; 125 VOLT VOLTAGE RATING; 20 AMP CURRENT RATING; GROUNDING; 2 POLE(S) |
| MSDS Form Number | * |
| Material | Nylon;Nylon (Face/Base) |
| Material Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Model | BR20 |
| Mounting | Screw Mount |
| NEMA Rating | 5-20R |
| Noun | * |
| Number Of Poles | 2-Pole;2 |
| Number Of Wires | 3-Wire;3 |
| Pallet Quantity | 9000 |
| Performance | Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current;Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum;Environmental - Flammability - UL 94 V-2;Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75C minimum -40C (w/o impact);Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device;Mechanical - Terminal Accommodation - #12-#10 AWG copper stranded or solid conductor only;Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA |
| Phase | 1 |
| Product Description | RCPT, DUP SB, COM GRD, 20A 125V, B/S, IV |
| Product Keywords | WEBREADY |
| Product Name | Straight Blade Devices, Receptacles, Duplex, Commercial/Industrial Grade, 2-Pole 3-Wire Grounding, 20A 125V, 5-20R, Ivory, Single Pack |
| ProductLine | HUBW |
| Related Links List | "Modify Receptacle" |
| Series | Commercial Specification Grade |
| Size | 1.32 in x 0.83 in x 3.28 in |
| Special Features | Self Grounding |
| Standard | Certified to CSA 22.2, No. 42;Fed. Spec. W-C-596;NEMA WD-6 Compliant;UL Listed to UL498 File No. E2186 |
| Standards RoHS Compliance Status | CM |
| Type | Standard Duplex;Smooth Face Duplex |
| UNSPSC | 39121406 |
| UPC | 78358583488 |
| Vendor Name | HUBBELL WIRING DEVICE/KELLEMS |
| Vendor Number | 783585 |
| Vendor Short Name | HUBW |
| Voltage Rating | 125 V;125 Volt |
| Voltage Rating Description | 125 V |
| Wattage | 2500 W |
| Wire Size | #12 to #10 |
| Wiring | Back, Side |